Ponuka výskumu a služieb

FOTOGALÉRIA
6 Služby

SLUŽBY

1mOdborne spôsobilá skupina pracovníkov na Katedre inžinierstva prostredia, Strojníckej fakulty, TU v Košiciach sa venuje meraniu a hodnoteniu tepelno-vlhkostnej mikroklímy vo vnútornom, pracovnom a obytnom prostredí budov. Pre svoju činnosť používa moderné prístrojové vybavenie firmy TESTO vrátane softvérového vybavenia.

Pracovisko disponuje potrebnými technickými a ľudskými zdrojmi pre výkon meraní a hodnotenie mikroklimatických parametrov vo vnútornom pracovnom prostredí.

Činnosť pracoviska sa riadi podľa platnej legislatívy a noriem. Zmeny v legislatíve neustále sledujeme a našu činnosť aktualizujeme podľa týchto zmien. Pri meraní a hodnotení mikroklimatických parametrov a pri spracovaní štúdií sa riadime hlavne legislatívou z oblasti:

• bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  • verejného zdravotníctva,
  • metrológie,
  • merania a hodnotenia mikroklimatických parametrov.

2m   3m

V zmysle platnej legislatívy sa pod pojmom tepelno-vlhkostná mikroklíma rozumie komplexné pôsobenie tepla, vlhkosti a prúdenia vzduchu, ktoré je súčasťou celkovej mikroklímy vnútorného prostredia budov. Hodnotenie tepelno-vlhkostnej mikroklímy sa musí vykonávať na základe porovnania meraním zistených hodnôt veličín s limitmi stanovenými príslušným legislatívnym predpisom.

4m   5m

Pracovisko vykonáva nasledovné práce:
1. Merania mikroklimatických parametrov vnútorného prostredia:

• operatívna teplota vzduchu to (°C),
  • výsledná teplota guľového teplomera tg (°C),
  • relatívna vlhkosť vzduchu rh (%),
  • rýchlosť prúdenia vzduchu va (m.s-1).

2. Hodnotenie tepelno-vlhkostnej mikroklímy na základe nameraných veličín:

• hodnotenie tepelnej záťaže jednotlivcov v priemyselnom prostredí,
  • hodnotenie priemerného účinku tepla na človeka počas jeho pracovnej činnosti,
  • optimálne a prípustné mikroklimatické podmienky pre príslušné triedy práce,
  • únosné mikroklimatické podmienky pri záťaži teplom a chladom.

3. Zisťovanie a meranie mikroklimatických parametrov vo vnútornom prostredí budov.

4. Zisťovanie a meranie mikroklimatických parametrov pracovného prostredia.

5. Prognóza stredného tepelného pocitu (PMV).

6. Prognóza percentuálneho podielu nespokojných (PPD).

7. Spracovanie štúdií a posudkov z oblasti mikroklimatických podmienok.

6m   7m

Mikroklimatické podmienky označované aj ako tepelné vlhkostné podmienky sú určené teplotou, relatívnou vlhkosťou a rýchlosťou prúdenia vzduchu. Sú navzájom závislé, zmena jednej z nich má za následok aj zmenu ďalších dvoch. Tieto fyzikálne veličiny vymedzujú subjektívne pocity pohody či nepohody. V extrémnych prípadoch je možné ich posudzovať ako škodliviny s negatívnym vplyvom na zdravie človeka. Rozhodujúci pre tepelný stav človeka je jeho tepelná bilancia, t.j. vzťah medzi množstvom tepla nimi produkovaného a množstvom tepla odvádzaného z organizmu do okolitého prostredia.

8m   9m   10m

Objektívne metódy hodnotenia mikroklimatických podmienok spočívajú v meraní fyzikálnych veličín určujúcich mikroklímu Hodnotiacim kritériom je stanovenie operatívnej teploty vzduchu.

11m   12m   13m

Na zabezpečenie optimálnych mikroklimatických podmienok zamestnancov v teplom aj chladnom období roka je potrebné analyzovať jednotlivé faktory pracovného prostredia a identifikovať, ako na nich rušivo, resp. škodlivo pôsobia. Zásady, kritériá a parametre sú zakotvené legislatívne a normatívne a sú východiskom pre analýzy a hodnotenie mikroklimatických parametrov pracovného prostredia.

15m   16m

Objektívne hodnotenie merateľných faktorov s použitím aktuálnych metód a techník merania, umožňujú získať presné údaje. Výsledkom týchto hodnotení je zdokonaľovanie pracovného prostredia, zlepšovanie pracovných podmienok zamestnancov, odstránenie pôsobenia negatívnych faktorov prostredia, zvýšenie bezpečnosti, zníženie chorobnosti i úrazovosti.

Referencie:

• Slovenské elektrárne a.s., Elektrárne Vojany,
  • Intersteel Slovakia, spol. s r.o.,
  • SPP a.s., Bratislava,
  • VÚSAPL, a.s., Nitra,
  • Architektonické štúdio „ArS“, Košice,
  • Whirlpool Slovakia, s. r. o., Poprad.
Máj 2024

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
Slovenská Republika

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.