Laboratória a učebne

LABORATÓRIUM PROTETIKY A ORTOTIKY - PROTOTYPOVÉ  MATERIÁLOVÉ LABORATÓRIUM

Zodpovedný vedúci: Ing. Lucia Bednarčíková, PhD.
Umiestnenie: Letná 9, hlavná budova, prízemie B-blok, č.m. B/P023

Zameranie laboratória

Laboratórium je zamerané na diagnostické úkony a odoberanie merných podkladov pre návrh a výrobu ortopedických pomôcok. Prístrojové vybavenie laboratória slúži predovšetkým na posturálne a podiatrické analýzy a následnej výrobe ortopedických vložiek. Študenti si môžu prehĺbiť a overiť teoretické znalosti z predmetov ako sú Protetika a ortotika I./II., Biomechanika v protetike a ortotike I./II. a Protetometria.

Ciele laboratória

• Získať poznatky o možnostiach a aplikácii inovatívnych technológií v oblasti protetiky, ortotiky a kalceotiky.
  • Oboznámiť študentov a naučiť ich pracovať so zariadením a metódami zaužívanými v praxi ortopedickými technikmi.
  • Prehĺbiť teoretické znalosti a technické zručnosti študentov pri návrhu, výrobe a aplikácii ortéz.

PRÍSTROJ NA TVAROVANIE ORTOPEDICKÝCH VLOŽIEK (SIDAS PODIATECH)

• Princíp technológie je založený na dvoch podložkách so silikónovou výplňou a možnosťou odsatia vzduchu na odobratie 3D reliéfu nohy.
  • Podolab je vybavený pedálom na aktiváciu podtlaku a komorou pre ohrev ortopedických vložiek tvarovateľných za tepla.
  • Umožňuje presnú výrobu individuálne tvarovaných vložiek do obuvi z polotovarov bez nutnosti následného postprocesingu.

image3    PODOSKOP (SIDAS DUOCAM)
  • Podoskop je základným nástrojom na klinické vyšetrenie plantárnych tlakov.
  • Poskytuje informácie potrebné pri diagnostike a následnej terapii, umožňuje posúdenie tvaru, typu a prípadnej patológie chodidla.
  • Prístroj je vybavený nakloneným zrkadlom, kamerami a LED podsvietením na zvýraznenie kontrastu.

BAROPODOMETER (DIASU)

• Podobarometrická plošina vybavená tlakovými senzormi (4 senzory na cm2) sníma a pomocou počítačového programu (Milletrix, Diasu, Taliansko) vyhodnocuje v reálnom čase distribúciu tlakov na ploskách chodidiel.
  • Pomocou prístroja je možné hodnotiť a analyzovať rozloženie hmotnosti medzi pravou a ľavou dolnou končatinou, predozadnú distribúciu tlakov na chodidle, ako aj analyzovať miesta so zvýšeným tlakom, stanoviť a posúdiť správnosť polohy priemetu ťažiska.
  • Ponúka možnosť statickej a dynamickej analýzy ako aj stabilometrického testu.

VANIČKA NA VÝROBU ORTÉZ (ORFIT)

V oblasti ortotiky sa praktická výuka zameriava prioritne na výrobu ortéz z nízkoteplotných termoplastov, ktoré sú aktivované vo vode s teplotou 60 až 70°C.

STAVEBNÝ  STOJAN NA PROTÉZY DOLNÝCH KONČATÍN

V oblasti protetiky je to zariadenie na kompletizáciu a určenie stavebných línií  a správne zarovnanie komponentov modulárnych protéz dolných končatín.

Softvérové vybavenie laboratória

• DiaSu Milletrix - softvér pre analýzu rozloženia plantárnych tlakov k zariadeniu Baropodometer
  • Sidas DuoCam - softvér pre diagnostiku chodidla k zariadeniu Podoskop

Vyučované predmety