Domov

logo sjf 2018sk new

fotogaleria
videogaleria
fakulta media
preco studovat

Dňa 26. septembra 2014 sa opäť uskutočnil v piatich mestách na Slovensku festival vedy – Európska Noc výskumníkov. Cieľom tohto projektu je priblížiť vedu a výskum verejnosti a predovšetkým mládeži. V Košiciach sa Noc výskumníkov konala v priestoroch obchodného centra Optima. Strojnícka fakulta mala na tejto akcii nasledovné expozície:

 

Experimentálne vozidlá - Na podujatí boli prezentované dve experimentálne vozidlá. Prvé vozidlo bolo skonštruované pre súťaže Shell Eco Marathon s cieľom minimálnej spotreby paliva. Druhé vozidlo predstavuje zmenšenú repliku Jeep Willis, ktorá je poháňaná systémom palivového článku, kde palivom je vodík.

Inšpekčný robot - Inšpekčné vozidlo PolyBot je určené k prieskumu podvozkov osobných automobilov. Ide o zariadenie s pásovým podvozkom vybavené kamerovým systémom, za účelom detegovania poruchy či výbušniny na podvozku osobného automobilu. Zariadenie je ovládané pomocou RC súpravy.

Prečo praskol Zvon Slobody? - Mnohé poruchy konštrukcií, strojov alebo ich častí nie sú vždy zapríčinené ich vonkajším zaťažením. Vznikajú aj v dôsledku prítomnosti tzv. zvyškových napätí. Zvyškové napätia väčšinou vznikajú už v priebehu výroby, napr. pri odlievaní, valcovaní, zváraní, lisovaní alebo kovaní. Sú rovnako nebezpečné, ako napätia vyvolané prevádzkovým zaťažením. V mnohých prípadoch, keď došlo k neočakávanému vzniku trhlín, mali rozhodujúci vplyv práve zvyškové napätia. Ich kombinácia s prevádzkovým zaťažením viedla k výraznému skráteniu životnosti, ako to bolo aj v prípade slávneho Zvonu Slobody.

Rezonancia ako ju (ne)poznáme – Cieľom expozície bolo oboznámiť verejnosť s fyzikálnym javom známym ako „rezonancia“. Bolo vysvetlené, čo je to rezonancia, ako vzniká, ako sa prejavuje, kedy nám pomáha a kedy je naopak nebezpečná. Vďaka vystaveným exponátom bolo možné prejavy rezonancie aj vidieť. K dispozícii boli rôzne modely, ale aj špičkové meracie prístroje.

Robot na skladanie Rubikovej kocky – V expozícii bol verejnosti predstavený robot, ktorý vie poskladať Rubikovu kocku. Po premiešaní strán kocky návštevníkom expozície robot zosnímal aktuálny stav, pripravil vhodný algoritmus riešenia a akčný člen kocku poskladal.

Študentský automobil ICAR - Študentský automobil ICAR predstavuje konštruktérsku a tvorivú prácu študentov Strojníckej fakulty, Technickej univerzity v Košiciach, pri vývoji a výrobe fyzického prototypu športového automobilu. Širokej verejnosti dal možnosť nahliadnuť do zákulisia vývoja automobilov a ponúkal možnosť reálne zhodnotiť usilovnú prácu študentov na vystavenom prototype nového automobilu.

Vznášajúci sa robot – Bolo predstavené zariadenie pracujúce na princípe vznášadla. Zariadenie sa pri svojom pohybe mierne vznáša vo vzduchu pomocou motorov a zároveň je jeho pohyb riadený užívateľom pomocou RC súpravy. Zariadenie je vybavené kamerovým systémom a ultrazvukovými snímačmi detegujúcimi prípadné prekážky pri pohybe.

fcb g plus yt Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. moodle

Strojar inovator 2021

mais  Mail Zamestnanci  studentmail  telefon stravovanie kniznica nastavenia ftp zamestnanci

Žiadna udalosť nie je v kalendári

 

Máj 2024
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Spolupráca s praxou

AuferDesing     Biomedical Engineering    BOSCH   BSH   

Chemosvit    Chirana    Continental    evektor  

 

embraco    Ford    magna

 

 USS    wolksvagen    KIA    PSA

 

 USS    LEAR  minebeamitsumi  

NORDMondi SCP   masam logo ok 1   Tatravagonka Poprad

 

HMT   IDIADA   Sova Digital     siemens

 

SMC    REGADA   Ricardo   Senzor

 engler    matador mubea logo

vuje   javys     Kerex       ROSERO      SEZ

 

  kimex  spp    zts vvu  whirpool

 

LPH  nekoten  swep

 

marelli  slovnaft    IQ   spinea

 

 balluff  mitsubishi  garrett

 

 

 

 

 

 

 

mapa sjf

Študijné oddelenie

Úradné hodiny:
Pondelok
Utorok
Streda
Štvrtok
Piatok
8:30 - 11:30
8:30 - 11:30
8:30 - 11:30, 13:00 - 15:00
nestránkový deň
8:30 - 11:30

 

 

 

 

 

 

 

 

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Telefón: +421 55 602 2168

Kontakt

Strojnícka fakulta TU v Košiciach
Letná 1/9
042 00 Košice-Sever

tel.: +421 55 602 2016
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.