Laboratória katedry
1x Zamestnanci
  
ZAMESTNANCI KATEDRY
2 Laboratoria katedry
  
LABORATÓRIA KATEDRY
3 Uchadzaci
  
UCHÁDZAČI
4 Fotogaléria
  
FOTOGALÉRIA
6 Služby
 
SLUŽBY

Zodp. osoba: doc. Ing. Ružena Králiková, PhD.
Umiestnenie: P. Komenského 5, budova PK5, 1. poschodie, miestnosť 007

V súčasnosti dochádza v celosvetovom meradle k výraznej akcelerácii v oblasti zvyšovania kvality prostredia, jej zlepšovaní, modifikácii, ale aj optimalizácii faktorov, ktoré túto kvalitu ovplyvňujú. Laboratórium bolo vybudované s cieľom oboznámiť študentov s unikátnym prístrojovým vybavením, ktoré bude poskytovať a zabezpečovať vedomostnú, technickú a softvérovú podporu v procese hodnotenia a objektivizácie faktorov prostredia za účelom zvyšovania kvality životného prostredia a pracovných podmienok v technologických prevádzkach strojárskej výroby a posudzovať vplyv týchto prevádzok na životné prostredie. V laboratóriu sa vykonáva objektivizácia fyzikálnych faktorov ako sú osvetlenie, tepelno-vlhkostná mikroklíma, prúdenie vzduchu a sledovanie rozloženia teplotných polí prostredníctvom termovízie. Laboratórium disponuje modernou prístrojovou a meracou technikou vrátane počítačového vybavenia, nevyhnutného pre analýzy, expertízy a následné hodnotenia skúmaných parametrov prostredia. Výsledky získané experimentálnymi meraniami sú nevyhnutné pre hodnotenie kvality pracovného prostredia, určenie vplyvu fyzikálnych faktorov na bezpečnosť, zdravotné riziká, komfort a produktivitu pracovísk. Hlavným cieľom laboratória je rozvíjať u študentov tvorivú činnosť, technické myslenie a napomôcť chápať a uvedomovať si technické súvislosti. Rozvíjať ich schopnosti voľby správnych metód a prostriedkov experimentálneho vybavenia, ako aj schopnosti vytvárať relevantné závery z realizovaných experimentov, vedúcich k vyriešeniu vedeckých a technických problémov napr. experimentálnym modelovaním a simuláciou.

 

PK5 007

 

Zameranie laboratória

Laboratórium je zamerané predovšetkým na meranie a hodnotenie svetelno-technických a mikroklimatických parametrov v pracovnom prostredí priemyselných prevádzok. Študenti si môžu prehĺbiť a overiť teoretické vedomosti získané z predmetov ako sú napr. Meranie a monitorovanie faktorov životného prostredia, Projektovanie environmentálnych prevádzok a Posudzovanie environmentálnej kvality výrobných prevádzok pri riešení konkrétnych úloh. Pre overenie výsledkov získaných z experimentálnych meraní používajú aj metódy numerického modelovania a simulácie. Výsledky získané experimentálnymi meraniami budú využívať pri hodnotení kvantitatívnych a kvalitatívnych parametrov životného a pracovného prostredia.
Keďže laboratórium je zamerané na oblasť inžinierstva prostredia, experimentálne merania sú orientované aj na výskum a vývoj technických zariadení a segmentov, ktoré prostredie ovplyvňujú. Okrem iného musia študenti zvládnuť:
• metodiku merania v zmysle technických noriem, resp. hygienických požiadaviek daných legislatívou,
• registráciu nameraných dát na pamäťové média,
• určenie presnosti meranej veličiny,
• výpočet a stanovenie neistoty experimentálnych meraní v závislosti od použitých meracích prístrojov a metód merania,
• spracovanie, vyhodnotenie príp. vizualizáciu nameraných dát v príslušnom softvéri.

 

Ciele laboratória

• Výskum fyzikálnych javov v životnom a pracovnom prostredí (tepelno-vlhkostná mikroklíma, prúdenie vzduchu a osvetlenie).
• Oboznámiť študentov s experimentálnymi metódami hodnotenia fyzikálnych faktorov v životnom a pracovnom prostredí.
• Prehĺbiť teoretické znalosti a technické zručnosti študentov pri realizácii samotných experimentálnych meraní.
• Rozvíjať ich schopnosti voľby správnych metód pre oblasť inžinierstva prostredia a schopnosti vytvárať relevantné závery z realizovaných experimentálnych prác.
• Vytvárať predpoklady k vyriešeniu technických a environmentálnych problémov experimentálnym modelovaním a následným overením simuláciou.

 

Prístrojové vybavenie laboratória

Luxmeter Radiolux 111 Krochmann – je špičkový digitálny prístroj s jasovým nástavcom pre fotometrické a rádiometrické meranie, používaný na laboratórne aj terénne aplikácie, s meracím rozsahom od 0,01 lux do 360 klux, merací rozsah jasu od 0,01 cd/m2 do 3600 kcd/m2.
Luxmeter TESTO 454 – digitálny prístroj s pevne pripojenou sondou na meranie umelého a prirodzeného svetla, meria intenzitu osvetlenia na pracoviskách vo vnútornom aj vonkajšom prostredí, s meracím rozsahom od 0 do 100000 lux, s rozlíšením 1 lux (0 do 32000 lux), 10 lux (0 do 100000 lux).
Termovízna kamera FLUKE Ti32 – Špičková termovízna kamera s vysokým rozlíšením 320 x 240 bodov, teplotný rozsah –20°C až 600°C; teplotná citlivosť (NETD) < 0,05°C; obrazová analýza IR-Fusion; 2Mpx fotoaparát pre reálnu snímku; 16 farebných paliet, softvér na vyhodnotenie snímok, pamäť na viac ako 1200 plne rádiometrických snímok.
Environmentálny monitor EVM-7 (TSI) – monitor koncentrácie aerosólov o veľkosti PM 2,5 až PM10, slúži ako merač kvality vzduchu v interiéri a plošný detektor plynov CO2, VOC a i.
TESTO 435 – multifunkční merací prístroj na posúdenie kvality vzduchu v interiéri.
Vernon-Jokl Guľové teplomery – stereoteplomer na meranie mikroklimatických podmienok.

 

Softvérové vybavenie laboratória

DIALux EVO – je softvér pre návrh osvetlenia, dostupný bezplatne. Používa sa na výpočet svetelno-technických parametrov a ich vizualizáciu v interiéri a exteriéri.
Relux – softvér pre návrh osvetlenia, dostupný bezplatne. Používa sa na výpočet svetelno-technických parametrov a ich vizualizáciu v interiéri a exteriéri.
AutoCAD – je najpoužívanejšia CAD aplikácia, napr. na tvorbu modelov budov, či jej častí.
ANSYS FLUENT, ANSYS CFD – softvér pre študentov dostupný bezplatne, používa sa na simuláciu teplotných a vlhkostných polí a prúdenia vzduchu v interiéri.
Design Builder – moderný nástroj pre modelovanie a výpočet energetickej náročnosti budov, osvetlenia, emisií CO2 a vnútorného prostredia budov.

Back Späť na zoznam laboratórií

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E 

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
042 00 Košice
Slovenská Republika

Kontakt

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360 

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.