Ponuka výskumu a služieb

FOTOGALÉRIA
6 Služby

SLUŽBY

0hKatedra inžinierstva prostredia, Strojníckej fakulty, Technickej univerzity v Košiciach sa venuje modelovaniu šírenia imisií znečisťujúcich látok zo stacionárnych a mobilných zdrojov znečistenia ovzdušia.

Zaoberáme sa predovšetkým modelovaním šírenia emisií priemyselných zdrojov a automobilovej dopravy. Pre výpočet používame všeobecne uznávané a odporú­čané metódy v zmysle Smernice EU č. 1999/30/EC ako aj Smernice č. 2000/69/EC.

Vo všeobecnosti možno konštatovať, že hlavné škodliviny v ovzduší produkuje energetika, automobilová doprava a priemysel. Zameriavame sa na najproblema­tickejšie látky v ovzduší, hlavne:
• SO2
• NOX)
• benzol,
• prach (PM 10).

Ovzduším vo všeobecnosti rozumieme vzdušný obal Zeme. Čistý vzduch neobsahujúci žiadny prach, ani plynné znečisťujúce látky je ideálnym pojmom a v prírode sa prakticky nevyskytuje. Kvalita ovzdušia významnou mierou ovplyvňuje stav životného prostredia, ľudské zdravie, ako aj jednotlivé ekosystémy.

1h

Súčasné problémy v oblasti znečisťovania ovzdušia sú charakterizované:
• vysokými ročnými množstvami produkovaných emisií znečisťujúcich látok z priemyselných stacionárnych zdrojov,
• stúpajúcim trendom znečisťovania ovzdušia emisiami výfukových plynov z mobilných zdrojov, hlavne automobilovej dopravy,
• zvyšujúcim sa imisným znečistením ovzdušia nadlimit-nou koncentráciou znečisťujúcich látok a polietavým prachom.

Vytvorené imisné mapy poskytujú možnosť porovnania imisnej situácie v konkrétnej lokalite s limitmi hodnôt, ktoré sú stanovené v príslušnej legislatíve.

2h       3h       4h

Súčasné mestské aglomerácie s vysokou intenzitou dopravy, intenzívne sa rozvíjajúce priemyselné parky, prevádzky pre výrobu energií a spracovanie odpadov často nadmerne znečisťujú svoje okolie. Vtýchto loka­litách sú obyvatelia vystavovaní zdravotným rizikám, vyplývajúcim zo zvýšenej expozície znečisťujúch látok v ovzduší, ktorá tieto podmienky zohľadňuje.

Meranie koncentrácie znečisťujúcich látok nepos­kytuje komplexný obraz o rozložení a veľkosti znečistenia ovzdušia z bodových, plošných a líniových zdrojov znečis­ťujúcich látok. Na podrobné zmapovanie koncentrácie znečisťujúcich látok v určitej oblasti by bolo potrebných množstvo meracích stanovíšť, čo je nákladovo neúnosné hlavne preto, že pri šírení emisií hrajú rozhodujúcu úlohu dlhodobé meteorologické podmienky. Z týchto dôvodov používame pre spracovanie imisných štúdií a posudkov metódu matematického modelovania šírenia emisií v ovzduší.

Pre modelovanie šírenia znečisťujúcich látok v ovzduší sa využíva najmodernejšie softvérové vyba­venie spoločnosti DataKustik, SRN.

Pri výpočte sa berie do úvahy členitosť terénu, urbanizácia krajiny, dlhodobé meteoroligcké podmienky v danej lokalite a charakter zdrojov znečistenia.

Pre človeka má najväčší význam lokálne znečistenie prízemnej vrstvy ovzdušia od miestnych zdrojov. Ich koncentrácie vykazujú výrazné denné a sezónne zmeny v závislosti od orografických a meteorologických faktorov. Pri slabom prúdení vzduchu alebo bezvetrí, spojenom s výraznou teplotnou inverziou môžu koncentrácie ško­dlivín dosiahnuť hodnoty, ktoré výrazne presahujú prí­pustné imisné limity.

9h

Matematickým modelovaním možno vytvoriť imisné mapy, ktoré prezentujú:
• hodinové koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší,
• celodenné koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší,
• celoročné koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší.

Všetky tieto mapy možno vytvoriť samostatne pre jednotlivé znečisťujúce látky.

8h

Pre komplexné posúdenie imisnej situácie ponúkame nasledovné druhy prác:

1. Spracovanie imisných štúdií pre:
- procesy posudzovania vplyvov na životné pros­tredie v rámci procesu posudzovania podľa EIA,
- projektovú prípravu stavieb,
- územné konanie.

2. Tvorba imisných máp okolia premyselných prevá­dzok (napr. energetických zdrojov, teplární) a cest­ných komunikácií, mestských aglomerácií, obyt­ných zón a pod.

3. Predikcia imisií znečisťujúcich látok v ovzduší, vytváranie podkladov pre návrh odlučovacích zariadení.

5h

Orgánmi ochrany ovzdušia sú:
• ministerstvo životného prostredia, ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky,
• inšpekcia,
• krajské úrady životného prostredia,
• obvodné úrady životného prostredia,
• obce.

6h   7h
Máj 2024

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
Slovenská Republika

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.