Ponuka výskumu a služieb

FOTOGALÉRIA
6 Služby

SLUŽBY

Proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA) sa považuje za jeden z hlavných nástrojov medzinárodnej politiky pre uskutočňovanie trvalo udržateľného rozvoja (TUR). Predstavuje účinný a preventívny nástroj environmentálneho plánovania a environmentálnej politiky v ochrane životného prostredia, ktorý vychádza z prognózy a hodnotenia očakávaných vplyvov plánovaných činností na životné prostredie.

1k

V súčasnosti je v SR posudzovanie vplyvov na životné prostredie upravené legislatívne:
• zákonom NR SR č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
• vyhláškou MŽP SR č. 113/2006 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o odbornej spôsobilosti na účely posudzovania vplyvov na životné prostredie.

2k

Odborne spôsobilá osoba je fyzická alebo právnická osoba evidovaná MŽP v zozname, ktorú obstarávateľ' (v prípade SEA) alebo navrhovateľ (v prípade EIA) môže požiadať o vypracovanie oznámenia o strategickom dokumente, zámeru na realizáciu činnosti, správy o hodnotení strategického dokumentu a správy o hodnotení činnosti a príslušný orgán ju môže poveriť vypracovaním odborného posudku v rámci SEA, resp. EIA.

Na Katedre inžinierstva prostredia pracujú fyzické osoby spôsobilé posudzovať vplyvy v rôznych odvetviach a oblastiach činností s bohatými teoretickými aj praktickými skúsenosťami v procese EIA a SEA, či už pri príprave dokumentácie pre proces posudzovania, alebo pri odbornej expertíze, resp. posudku.

4k

Pracovníci katedry vykonávajú svoju činnosť v procese EIA a SEA na základe osvedčenia o odbornej spôsobilosti vydaného MŽP pre:
• odbory činností:
• environmentalistika,
• odpadové hospodárstvo,
• technológie,
• hluk a vibrácie.

• oblasti činností:
• energetické stavby,
• stavby pre strojársku výrobu,
• stavby pre odpadové hospodárstvo,
• územný rozvoj a územné plánovanie.

V zmysle platnej legislatívy a na základe doterajších aktivít v oblasti EIA a SEA je katedra cez svoje fyzické, odborne spôsobilé osoby schopná pripraviť dokumentáciu pre proces posudzovania aj v ostatných odboroch a oblastiach činností, posudky nevynímajúc (napr. administratívne budovy, logisticko-nákupné centrá, športoviská, prečerpávacie komplexy atď.).

5k

V rámci posudzovania vplyvov činností na životné prostredie ponúkame nasledovné práce, resp. služby:
a) príprava zámerov podľa prílohy č. 9 zákona na realizáciu činností (projektov, stavieb, zariadení v rozsahu prílohy č. 8 zákona č. 24/2006 Z.z. - EIA,
b) vypracovanie správ o hodnotení činností podľa prílohy č. 11 v rozsahu prílohy č. 8 zákona č. 24/2006 Z.z,
c) odborné posudky zámerov a správ o hodnotení (posudzovateľa určuje príslušný orgán, MŽP SR),
d) poradenstvo v procese posudzovania vplyvov - EIA a SEA,
e) školenie a teoretická príprava budúcich posudzovateľov podľa vyhlášky č. 113/2006 Z.z. - príprava na skúšku,
f) vypracovanie oznámení o strategickom dokumente a správ k posudzovaniu strategického dokumentu,
g) odborné posúdenie strategických rozvojových dokumentov.

3k

Prehľad niektorých našich zákazníkov a spolupracovníkov v procese EIA:
• U.S. Steel, s.r.o., Košice,
• Ministerstvo životného prostredia SR,
• Ministerstvo hospodárstva SR,
• AQUATEST, a.s., Praha, ČR,
• Československá energetická spoločnosť, a.s., Košice,
• IPR KOŠICE, a.s.,
• ENTO, s.r.o., Košice
• PRK, s.r.o., Košice
• PROMT, s.r.o., Košice,
• Valcovňa profilov, a.s., Košice,
• OZÓN Hanušovce,a.s., Petrovnce,
• SSIM a.s., Košice.

Máj 2024

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
Slovenská Republika

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.