Ponuka výskumu a služieb

FOTOGALÉRIA
6 Služby

SLUŽBY

Vibrácie strojov, zariadení a stavieb sa prenášajú na ruky alebo i celé telo. V dôsledku dlhodobých vibrácií, môže dôjsť k postihnutiu nervov, ciev, svalov a kĺbov.

20d

22d   18d

Autorizovaná skupina akustiky prostredia, ktorá pôsobí na Katedre inžinierstva prostredia sa venuje aj meraniu a hodnoteniu vibrácií v životnom a pracovnom prostredí a návrhu opatrení pre zníženie expozície vibráciám. Pre svoju činnosť používa najmodernejšie prístrojové vybavenie firiem Norsonic, a vibračné snímače firmy Dytran Instruments, inc a PCB Piezoelectronics.

1d

Činnosť pracoviska sa riadi podľa platnej legislatívy a zmeny v legislatíve. Neustále sledujeme a našu činnosť aktualizujeme podľa týchto zmien. Pri nameraní, hodnotení, návrhu opatrení proti účinkom hluku na človeka, pri spracovaní štúdií a posudkov sa riadime hlavne legislatívou z oblasti:

• bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci,
  • verejného zdravotníctva,
  • metrológie,
  • objektivizácie hluku.

444   5d   6d

Kompetencie pracoviska:

• členovia Autorizovanej skupiny akustiky prostredia sú držiteľmi osvedčenia o odbornej spôsobilosti na meranie vibrácií vydaného hlavným hygienikom SR,
  • pracovisko disponuje potrebnými technickými a ľudskými zdrojmi pre výkon úradných meraní hluku v životnom a pracovnom prostredí.

2d   3dk   7d

Pre komplexné riešenie problematiky vibrácií ponúkame nasledovné druhy prác:

1. Úradné merania vibrácií v pracovnom prostredí v zmysle platnej legislatívy, najmä:

• meranie vibrácií prinášajúcich sa na ruky, hlavne z ručného náradia (zbíjačky, vŕtačky, pneumatické kladivá, píly, kosačky) a strojov (dopravné stroje, traktory),
  • meranie vibrácií prinášajúcich sa na celé telo (výrobné linky, dopravné prostriedky, stavebné mechanizmy),
  • meranie miestnych vibrácií, prinášajúcich sa na určitú časť tela z akéhokoľvek zdroja.

13d    14d

2. Úradné merania vibrácií vo vnútornom prostredí budov a stavieb, najmä:

• obytných miestností,
  • priestorov so zvýšenou ochranou (napr. nemocničné izby),
  • školy, kancelárie,
  • priemyselné objekty.

15ddd

3. Štúdie možností znižovania vibrácií v pracovnom prostredí, ktoré zahŕňa najmä:

• analýzu súčasného stavu, spracovanie štúdie možností zníženia expozície vibráciám,
  • návrh technických a organizačných opatrení na zníženie expozície vibráciám.

16d   17d

4. Štúdie možností znižovania hlučnosti vo vnútornom prostredí, ktoré zahŕňajú:

• analýzu súčasného stavu,
  • ochranu územia pred vibráciami.

8d   9d   10d

Práva a povinnosti právnických osôb v podmienkach Slovenskej republiky ohľadom ochrany zdravia ľudí pred účinkami vibrácií ustanovuje legislatíva Slovenskej republiky, v zmysle ktorej je zamestnávateľ povinný posudzovať riziká z vibrácií a tieto pravidelne v potrebnom rozsahu aktualizovať. Na základe posúdenia rizík musí vykonať potrebné opatrenia.

19d   24d   23d

11d   12d
Máj 2024

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
Slovenská Republika

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.