Zodpovedná osoba: prof. Ing. Peter Trebuňa, PhD.
Umiestnenie: Park Komenského 9, 1 poschodie, č. d. 103
Zameranie pracoviska
Na pracovisku aditívnych technológií sa realizuje výučba procesu 3D tlače. Študenti bakalárskeho a inžinierskeho stupňa sa učia ako modely vytvárať, upraviť model v programe KISSlicer, exportovať do tlačiarne a ako spustiť a ukončiť 3D tlač. Na pracovisku aditívnych technológií sa tlačia prototypy a modely pre bakalárske a diplomové práce.
Ciele pracoviska
Prístrojové vybavenie laboratória:
Predmety:
Prvý TestBed 4.0 na Slovensku
Umiestnenie: Park Komenského 9, PK9, prízemie č.d. 001
TestBed poskytuje služby pre priemysel, ktoré umožnia podnikom navrhnúť, testovať a optimalizovať riešenia aplikácií Industry 4.0 vytvorené na mieru a podľa individuálnych potrieb každého podniku a procesu. Pracovisko umožňuje v laboratórnych podmienkach veľmi blízkych realite vytvárať množstvo variant riešení, ktoré je možné v digitálnom prostredí overiť a do realnej prevádzky implementovať to najvhodnejšie. Podniky sa tak vyhnú mnohým rizikám, a dokážu rýchlo a veľmi efektívne navrhovať, overovať a implementovať inovácie do svojich prevádzok. TestBed 4.0 je vytorený pre veľmi širokú škálu situácií a aplikácií digitalizácie bežných i špecifických potrieb každého priemyselného podniku.
Priemysel akútne potrebuje množstvo odborníkov zaoberajúcich sa problematikou Industry 4.0 a s postupom času bude ich potreba narastať. Zámerom TestBedu 4.0 je prepojiť teoretické vzdelávanie s možnosťou vytvárania praktických skúseností, a tým posilniť odbornú pripravenosť absolventov. TestBed 4.0 očakáva zapojenosť priemyslu do vypisovania tém záverečných prác alebo drobných komerčných projektov, ktoré dokážu riešiť samostatne študenti alebo pod vedením špecialistov TestBedu. Za študentov sú považovaní aj doktorandi, ktorých odbornosť obvykle garantuje schopnosť samostatne riešiť aj zložitejšie úlohy.
Predmety
Zodp. osoba: doc. Ing. Miriam Pekarčíková, PhD.
Umiestnenie: Park Komenského 9, 3. poschodie č. d. 301
V dnešnej dobe sa dôležitosť konceptu Industry 4.0 dostáva do popredia v každom, nie len priemyselnom odvetví. Dôležitosť tejto myšlienky stojí v tomto prípade na princípe inteligentných továrni a problémov, ktoré ich prirodzene sprevádzajú. Sú to hlavne prvky digitalizácie, simulácie, optimalizácie ale aj samostatná implementácia týchto technológií do starších firiem. Dôležitosť týchto pojmov sa dostáva do popredia čoraz viac a to vďaka neustále zvyšujúcej sa forme nárokov na konkurencieschopnosť vďaka ktorým sú podniky ziskové a prosperujúce. Ďalšou dôležitou súčasťou je forma vytvorenia digitálneho dvojčatá pomocou vizualizácie, ktorá vytvára digitálny model napríklad výrobného podniku alebo jeho jednotlivých častí.
Na riešenie týchto problémov bolo vybudované špičkové laboratórium rozšírenej a zmiešanej reality, ktoré je vybavené najnovšími softvérovými ale aj hardvérovými technológiami, ktoré zabezpečujú u študentov kvalitnú a hodnotnú výučbu. Vďaka tomu sa u študentov bude rozvíjať ich kreatívno-technické myslenie, schopnosť logického rozhodovania sa analyzovanie dôležitých aspektov, ktoré budú mať vplyv na konečné výsledky ich práce.
Zameranie laboratória
Laboratórium rozšírenej a zmiešanej reality sa predovšetkým venuje vytvoreniu digitálneho obrazu výrobného podniku alebo jeho vybraných častí a to pomocou rôznych softvérových platforiem, ktoré majú v tomto procese svoju jedinečnú úlohu.
Zameranie laboratória je rozdelené do troch základných častí:
Študenti si v týchto oblastiach môžu aplikovať svoje vedomosti a môžu vytvárať simulačné modely výrobných liniek, procesov alebo aj dopravy vďaka modulu pre dynamickú simuláciu od spoločnosti Siemens-Technomatix Plant Simulation a následne hľadať spôsoby a možnosti ku konkrétnej forme optimalizácie výrobného procesu. V spolupráci s praxou si študenti vedia vytvoriť simulačné modely výroby na reálnych layoutov a tak si preveriť a určiť úzke miesta, definovať vyťaženie jednotlivých pracovísk/operátorov alebo určiť priepustnosť systému. Pre vytvorenie digitálneho modelu výrobného podniku sa v tomto laboratóriu využívajú modelovacie softvéry ako napríklad Solid Works alebo Factory Design, kde si študent vie navrhnúť a modelovať vlastnú verziu výrobného podniku.
Laboratórium sa vo veľkej miere venuje vytváraniu dynamických animácií a statických (fotorealistických) zobrazení, ktoré pomáhajú dotvárať kompaktný obraz výrobného podniku vďaka softvérovej platforme Twinmotion. V rámci tejto platformy si študent vie taktiež namodelovať zobrazenie zvoleného výrobného priestoru a tak vytvárať jeho variácie a upravovať pohľady zobrazení podľa potreby. Navrhnutý s jednoduchým, intuitívnym používateľským rozhraním, uľahčuje učenie a vlastnú prácu. Okrem toho, Twinmotion vytvára vysoko kvalitné obrázky a animácie v reálnom čase.
Ciele laboratória
Prístrojové vybavenie laboratória
Softvérové vybavenie laboratória
Predmety
Zodpovedná osoba: prof. Ing. Peter Trebuňa, PhD.
Umiestnenie: Park Komenského 9, 2. poschodie, č. d. 206
Zameranie laboratória
Zvládanie podnikových procesov je jedným z hlavných pilierov úspešného podniku. Študenti v laboratóriu skúmajú výrobné a nevýrobné procesy a v rámci digitalizácie a simulácie tvoria riešenia pre zefektívnenie podnikových procesov. Laboratórium je vybavené 10 modernými počítačmi, na ktorých študenti riešia zadanú problematiku, interaktívnou dotykovou tabuľou s projektorom a SMART obrazovkou. Výučba je realizovaná v softvérových programoch. Medzi najpoužívanejšie patrí Tecnomatix Plant Simulation a SolidWorks. V programe Tecnomatix Plant Simulation študenti riešia logistické procesy, zásobovaciu činnosť podniku a optimalizáciu výrobného procesu podniku. Modelovanie 2D a 3D modelov je realizovaná výučbou v programe SolidWorks, kde študent získa značné skúsenosti s modelovaním a simuláciou. Process Simulate je ďalším softvérovým prostriedkom používaným v procese výučby. Process Simulate je digitálne výrobné riešenie na overenie výrobného procesu v 3D prostredí. Process Simulate je hlavným prostriedkom umožňujúcim rýchle uvedenie na trh tým, že umožňuje vopred virtuálne overiť výrobné koncepty – počas celého životného cyklu uvádzania nových produktov. Schopnosť využívať 3D dáta produktov a zdrojov uľahčuje virtuálne overovanie, optimalizáciu a spúšťanie zložitých výrobných procesov, čo vedie k rýchlejšiemu spusteniu a vyššej kvalite výroby. Študenti budú testovať nimi navrhnuté zlepšenie výrobných procesov. Pri práci so softvérom SolidWorks budú využívať teoretické poznatky z predmetov ako základy konštruovania.
Ciele laboratória
Prístrojové vybavenie laboratória
Predmety
V článku publikovanom na portáli http://www.tuke.sk/tuke/halo-tu autor prináša informácie o slávnostnom otvorení nového Ústavu Manažmentu, Priemyselného a digitálneho inžinierstva dňa 20.12.2016 a jeho poslaní.
Slovensko má prvý testbed zameraný na Industry 4.0
Košice, 20. február 2020 Spoločnosť SOVA Digital v spolupráci so Strojníckou fakultou Technickej univerzity Košice (TU KE) uviedla do prevádzky prvý slovenský testbed zameraný na technológie a procesy Industry 4.0 a digitálnu transformáciu priemyselných podnikov. TestBed 4.0 bol slávnostne otvorený 20. februára 2020 za účasti zástupcov ministerstva hospodárstva, vedenia univerzity, priemyselných organizácií a osobností slovenského priemyslu. Pracovisko bude slúžiť na testovanie riešení podnikov a vzdelávanie študentov a výskumných pracovníkov univerzity. Vytvorí priestor pre sieťovanie odborníkov z praxe s technologickými firmami a univerzitnými pracoviskami, a podporí výskum a vývoj aplikácií pre priemysel.
V tejto časti nájdete odkaz na zaujímavé ponuky zverejňované na stránke Technickej univerzity v Košiciach pre študentov.
Pri hľadaní osnovy študiných predmetov je výhodné poznať webový odkaz na MAIS portál maisportal.tuke.sk/portal/.