Responsive
Image Fader
Our popular image and content fader module has been updated to work with responsive layouts. Resize the screen to see it work.
More Information...
Zimný semester 2024/25
Aktuálne rozvrhy sú zverejnené na stránke systému MAIS: https://maisportal.tuke.sk/portal/rozvrhy.mais
Informačné listy pre jednotlivé študijné programy su k dispozícii na stránke MAIS portal
Pozývame vás na prednášku "100 rokov ortopedicko-protetickej výroby v spoločnosti Protetika,a.s.,", ktorá sa uskutoční 24.04.2024 o 13:30 v posluchárni P26. Viac informácií po kliknutí SEM.
Dňa 8.4.2024 (pre 3. PaO) a 10.4.2024 (pre 2. BI) sa na Katedre biomedicínskeho inžinierstva a merania uskutočnilo katedrové kolo Študentskej vedeckej odbornej činnosti.
Z katedrového kola v študijnom programe Protetika a Ortotika (3. PaO) postupujú:
Meno študenta | Názov práce | Meno školiteľa |
Nikita Horevych | Návrh metodiky výroby protézy hornej končatiny aditívnymi metódami | Ing. Monika Michalíková, PhD. |
Vlada Yakovlieva | Návrh rehabilitačnej ortézy ruky a predlaktia pre subjekty s postihnutou manipulačnou schopnosťou | Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef Živčák, PhD., MPH |
a zo študijného programu Biomedicínske inžinierstvo (2. BI) postupujú:
Meno študenta | Názov práce | Meno školiteľa |
Bc. Timotej Lukáč | Účinky vákuovej expozície na mechanické vlastnosti PLA materiálu pri využití aditívnej technológii | Ing. Miroslav Kohan, PhD. |
Bc. Rebeka Madarová | Bilancie neistôt systémov pre meranie uhla naklonenia | doc. Ing. Tatiana Kelemenová, PhD. |
Komisia pre študijný program Protetika a ortotika:
Ing. Tomáš Balint, PhD. MPH
Ing. Lucia Bednarčíková, PhD.
Ing. Norbert Ferenčík, PhD.
doc. Ing. Tatiana Kelemenová, PhD.
Ing. Monika Michalíková, PhD.
Komisia pre študijný program Biomedicínske inžinierstvo:
Ing. Tomáš Balint, PhD. MPH
Ing. Jana Hlubeňová, PhD. MSC.
Ing. Miroslav Kohan, PhD.
Ing. Branko Štefanovič, PhD.
doc. Ing. Teodor Tóth, PhD.
Dňa 8.4.2024 a 10.4.2024 sa uskutočnili pozvané prednášky na témy "Syndróm obštrukčného spánkového apnoe" a "Respiračná insuficiencia u CHOCHP a hypoventilačných syndrómov" pre študentov 1. a 2. ročníka študijného programu Biomedicínske inžinierstvo. Prednáška bola zameraná na diagnostiku, monitoring a liečbu spánkového apnoe a na diagnostiku a možnosti ventilácie pri chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP) a na praktické ukážky možnosti ventilácie. Prednášky boli prezentované v rámci predmetov Biomeranie (1. BI) a Procesológia biomerania (2.BI). Prednášajúcou bola Ing. Simona Bodnárová, PhD. z Kliniky pneumológie a ftiziológie Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Štefánika v Košiciach.
Dňa 3.4.2024 sa uskutočnila pozvaná prednáška na tému "Možnosti uplatnenia biomedicínskych inžinierov v zdravotníctve v podmienkach FNsP F.D.Roosvetla v Banskej Bystrici" pre študentov a zamestnancov Katedry biomedicínskeho inžinierstva a merania ako aj ostatných študentov Technickej univerzity. Prednáška bola zameraná za digitalizáciu zdravotníckych procesov, využitie AI a VR vo výučbe a liečbe a ďalšie oblasti Biomedicínskeho inžinierstva. Viac informácií v letáku.
Strojársky kvíz #25 dopadol SUPER. Ďakujeme zamestnancom aj študentom za účasť.
Slovami Gaia Julia Caesara: Veni, vidi, vici.
Genéza vzniku katedry sa traduje od r. 1952 vytvorením Katedry všeobecného strojárstva na VŠT v Košiciach pod vedením prof. Ing. Františka KÁMENA do r. 1954.
V r. 1954 vznikla Katedra vodných a tepelných motorov, kde vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ferdinand ŠUJANSKÝ. V roku 1959 došlo k zmene názvu pracoviska na Katedru energetických strojov. V r. 1970 vedúcim katedry sa stal doc. Ing. Fedor ČUPKA a v roku 1973 došlo k zmene názvu katedry na Katedru prístrojovej, regulačnej a energetickej techniky.
V roku 1986 vedenie katedry prebral prof. Ing. Dušan ŠIMŠÍK, CSc., a súčasne s organizačnou zmenou na fakulte sa zmenil názov katedry na Katedru merania a regulácie.
V r. 1990 vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ivan SLIMÁK, CSc.
V r. 1992 sa odčlenilo oddelenie energetickej techniky a opätovne vznikla na SjF Katedra energetickej techniky. Katedru s pôvodným názvom až do roku 1998 viedol prof. Slimák.
V roku 1998 z dôvodu novej organizačnej štruktúry fakulty sa zmenil názov katedry na Katedru automatizácie, merania a mechatroniky, ktorú viedol prof. Ing. Ivan GÓTS, PhD.
V roku 2001 sa z katedry odčlenilo oddelenie inžinierstva kvality produkcie, ktoré prešlo na novú Katedru bezpečnosti a kvality produkcie. Prof. Góts pôvodnú katedru viedol až do roku 2001.
V roku 2001 sa vedúcim katedry stal Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef ŽIVČÁK, DrSc., MPH od 1.9.2002 s názvom katedry: Katedra prístrojového a biomedicínskeho inžinierstva.
Od 1.1.2008 sa katedra zlúčila s Katedrou automatizácie a riadenia. Vznikla tak katedra s novým názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva, automatizácie a merania.
Od 1.7.2011 na základe organizačných zmien pracovísk fakulty odčlenením Automatizácie, vznikla katedra s názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania.
Od roku 2019 vedie katedru prof. Ing. Radovan HUDÁK, PhD.
V súčasnosti zabezpečuje katedra pedagogicko - výskumnú činnosť v biomedicínskom inžinierstve, protetike a ortotike, všeobecnom strojárstve, mechatronike, meraní, ...
Úradné hodiny:
Utorok: od 8,00 hod do 12,00 hod
Štvrtok: od 8,00 hod do 12,00 hod