Domov
galer

Videogaléria

Zaujímavé vídeá. Klikni ...
vmediach

Katedra v médiách

Vysielanie v STV2, TA3, články v novinách. Klikni...
vzucba2

Prečo študovať na KBIaM

Chceš vedieť prečo by si mal/a/ študovať práve u nás ? Klikni a pozri si ...

LABORATÓRIUM SÚRADNICOVEJ METROLÓGIE

Zodpovedný vedúci: doc. Ing. Teodor Tóth, PhD.
Umiestnenie: Letná 9, hlavná budova, prízemie B-blok, č.m. B/P012

Viac informácií o prístrojovom vybavení laboratória nájdete na stránke STROJÁRSKA METROLÓGIA

kolaz cmm 1

Zameranie laboratória

Súradnicový merací stroj (CMM) Contura G2 je portálový typ pre vysokorýchlostné skenovanie. Je určený pre meranie špecifických prvkov, v množstve polôh s rôznymi uhlami a pre konfigurácie malých snímačov. Otočná meracia hlava Zeiss RDS umožňuje meranie v 20736 polohách a natáča sa s krokom 2,5° a s podporou technológie Vast XXT dokáže skenovať vo všetkých polohách. Technológia počítačom podporovanej presnosti (CAA) zabezpečuje korektúru kinematických odchýlok pre dosiahnutie extrémne presných výsledkov.
Vyhodnocovací a obslužný softvér Calypso, založený na CAD technológii, umožňuje objektovo orientované vytváranie CNC meracích programov. Rýchle a presné skenovanie známych geometrických tvarov (kružníc, valcov, kužeľov, rovín, ...) je ideálne pre efektívne meranie súčiastok s veľkým množstvom tolerovaných parametrov. Skenovanie známych profilov (obrysov) kriviek a obecných plôch, ako aj neznámych kriviek, je ideálne pre digitalizáciu pri výrobe nástrojov a foriem. Nadstavba HOLOS a GEAR slúži na meranie obecných plôch a ozubenia.
Pomocou súradnicového meracieho stroja je možné kontrolovať rozmery, tvarové i polohové odchýlky súčiastok.

 

kolaz cmm 2

 

Ciele laboratória

  • Získať poznatky o možnostiach a aplikácii súradnicových meracích strojov v oblasti merania
  • Oboznámiť študentov a naučiť ich vytvárať programy v programe Calypso
  • Spolupráca s univerzitami na spoločných projektoch
  • Spolupráca s firmami pri riešení problémov výroby

 

Prístrojové vybavenie laboratória

  • Súradnicový merací stroj Carl Zeiss Contura G2je portálový typ pre vysokorýchlostné skenovanie. Je určený pre meranie špecifických prvkov, v množstve polôh s rôznymi uhlami a pre konfigurácie malých snímačov. Stroj je osadený otočnou hlavou RDS a skenovacím systémom VAST XXT alebo optickým systémom ViSCAN.
  • Mikroskop Carl Zeiss Stemi DV4 SPOT s kamerou pre prepojenie s PC - umožnňuje vizuálnu kontrolu a meranie


Softvérové vybavenie laboratória

  • Carl Zeiss Calypso - Vyhodnocovací a obslužný softvér Calypso, založený na CAD technológii, umožňuje objektovo orientované vytváranie CNC meracích programov. Nadstavba HOLOS a GEAR slúži na meranie obecných plôch a ozubenia.
  • Carl Zeiss Zen - softvér pre mikroskopy
  • Dassault Systeme Solidworks - CAD/CAM softvér

 

Vyučované predmety

  • Strojárska metrológia (3. stupeň Bc)

Prečo študovať na KBIaM

PaO1

 

BI1

  

Čítaj viac o študijných programoch bakalárskeho a inžinierskeho stupňa v rubrike ŠTÚDIUM - ŠTUDIJNÉ PROGRAMY ...

 

Genéza vzniku katedry sa traduje od r. 1952 vytvorením Katedry všeobecného strojárstva na VŠT v Košiciach pod vedením prof. Ing. Františka KÁMENA do r. 1954.
V r. 1954 vznikla Katedra vodných a tepelných motorov, kde vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ferdinand ŠUJANSKÝ. V roku 1959 došlo k zmene názvu pracoviska na Katedru energetických strojov. V r. 1970 vedúcim katedry sa stal doc. Ing. Fedor ČUPKA a v roku 1973 došlo k zmene názvu katedry na Katedru prístrojovej, regulačnej a energetickej techniky.
V roku 1986 vedenie katedry prebral prof. Ing. Dušan ŠIMŠÍK, CSc., a súčasne s organizačnou zmenou na fakulte sa zmenil názov katedry na Katedru merania a regulácie.
V r. 1990 vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ivan SLIMÁK, CSc.
V r. 1992 sa odčlenilo oddelenie energetickej techniky a opätovne vznikla na SjF Katedra energetickej techniky. Katedru s pôvodným názvom až do roku 1998 viedol prof. Slimák.
V roku 1998 z dôvodu novej organizačnej štruktúry fakulty sa zmenil názov katedry na Katedru automatizácie, merania a mechatroniky, ktorú viedol prof. Ing. Ivan GÓTS, PhD.
V roku 2001 sa z katedry odčlenilo oddelenie inžinierstva kvality produkcie, ktoré prešlo na novú Katedru bezpečnosti a kvality produkcie. Prof. Góts pôvodnú katedru viedol až do roku 2001.
V roku 2001 sa vedúcim katedry stal Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef ŽIVČÁK, DrSc., MPH, Akademik UčSS od 1.9.2002 s názvom katedry: Katedra prístrojového a biomedicínskeho inžinierstva.
Od 1.1.2008 sa katedra zlúčila s Katedrou automatizácie a riadenia. Vznikla tak katedra s novým názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva, automatizácie a merania.
Od 1.7.2011 na základe organizačných zmien pracovísk fakulty odčlenením Automatizácie, vznikla katedra s názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania.

Od roku 2019 vedie katedru prof. Ing. Radovan HUDÁK, PhD.

 

V súčasnosti zabezpečuje katedra pedagogicko - výskumnú činnosť v biomedicínskom inžinierstve, protetike a ortotike, všeobecnom strojárstve, mechatronike, meraní, ... 

Naša addresa:
Technická univerzita v Košiciach
Strojnícka fakulta
Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania
Letná 9, 5. poschodie A-blok
042 00 Košice
 

  


 

Úradné hodiny:

Utorok: od 8,00 hod do 12,00 hod

Štvrtok: od 8,00 hod do 12,00 hod

Pre študentov