Domov
galer

Videogaléria

Zaujímavé vídeá. Klikni ...
vmediach

Katedra v médiách

Vysielanie v STV2, TA3, články v novinách. Klikni...
vzucba2

Prečo študovať na KBIaM

Chceš vedieť prečo by si mal/a/ študovať práve u nás ? Klikni a pozri si ...

Centrum aditívnej a regeneračnej výroby a inžinierstva (CARMEN)

Zodpovedný vedúci: prof. Ing. Radovan Hudák, PhD.
Umiestnenie: Letná 9, hlavná budova, prízemie B-blok, č.m. B-P008

Zameranie laboratória

Laboratórium je primárne určené na 3D-biotlač heterogénnych objektov a hydrogélových konštruktov na základe digitálneho CAD modelu, a to aditívnym spôsobom výroby. V súčasnosti sa tu venujeme vývoju vlastných biomateriálov, na báze zosieťovania polymérov a ich testovaniu v procese 3D-biotlače. V rámci laboratória disponujeme technológiou Fused Deposition Modeling (FDM), Injection pore filling (IPF) a Injection volumen filling (IVF).

FDM – princíp tejto technológie spočíva v roztavení filamentu v tlačovej hlave. Roztavený filament sa podľa tzv. G-códu nanáša na podložku a objekt vzniká po jednotlivých vrstvách.

IPF - technológia injekčného vypĺňania pórov (IPF) umožňujúca vybrať konkrétne vrstvy, na ktoré sa budú injektovať bunky do zvolených pórov. To tiež umožňuje vstrekovanie kontrolovaných množstiev, ktoré môžu byť dokonca odlišné v každej jednej vrstve. Táto technológia zvyšuje a zaručuje prežitie a životaschopnosť buniek v extrémnych podmienkach, ako je to napr. v prípade práce s termoplastickými polymérmi pri vysokej teplote.

IVF – ide o technológiou, ktorá využíva 3D-biotlač priamo hydrogélu z injekčnej karťušeje.

Laboratórium bolo vytvorené s podporov projektov CEMBAM a OPENMED

carmen 02 

Plánované prístrojové vybavenie laboratória

  • Vysokovýkonná PC Zostava počítačová zostava, ktorá spolu s UHD monitorom spĺňa maximálne požiadavky na grafický aj výpočtový výkon, na CAD simulácie a renderovanie
  • 3D tlačiareň TRILAB DeltiQ
  • 3D tlačiareň CELLINK Bio X
  • 3D tlačiareň Regemat Bio V1
  • 3D tlačiareň Regemat REG4LIFE
  • softvérový balík na spracovanie DICOM snímkov Materialise Mimincs and 3Matic

 carmen 01

Prečo študovať na KBIaM

PaO1

 

BI1

  

Čítaj viac o študijných programoch bakalárskeho a inžinierskeho stupňa v rubrike ŠTÚDIUM - ŠTUDIJNÉ PROGRAMY ...

 

Genéza vzniku katedry sa traduje od r. 1952 vytvorením Katedry všeobecného strojárstva na VŠT v Košiciach pod vedením prof. Ing. Františka KÁMENA do r. 1954.
V r. 1954 vznikla Katedra vodných a tepelných motorov, kde vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ferdinand ŠUJANSKÝ. V roku 1959 došlo k zmene názvu pracoviska na Katedru energetických strojov. V r. 1970 vedúcim katedry sa stal doc. Ing. Fedor ČUPKA a v roku 1973 došlo k zmene názvu katedry na Katedru prístrojovej, regulačnej a energetickej techniky.
V roku 1986 vedenie katedry prebral prof. Ing. Dušan ŠIMŠÍK, CSc., a súčasne s organizačnou zmenou na fakulte sa zmenil názov katedry na Katedru merania a regulácie.
V r. 1990 vedúcim katedry sa stal prof. Ing. Ivan SLIMÁK, CSc.
V r. 1992 sa odčlenilo oddelenie energetickej techniky a opätovne vznikla na SjF Katedra energetickej techniky. Katedru s pôvodným názvom až do roku 1998 viedol prof. Slimák.
V roku 1998 z dôvodu novej organizačnej štruktúry fakulty sa zmenil názov katedry na Katedru automatizácie, merania a mechatroniky, ktorú viedol prof. Ing. Ivan GÓTS, PhD.
V roku 2001 sa z katedry odčlenilo oddelenie inžinierstva kvality produkcie, ktoré prešlo na novú Katedru bezpečnosti a kvality produkcie. Prof. Góts pôvodnú katedru viedol až do roku 2001.
V roku 2001 sa vedúcim katedry stal Dr. h. c. mult. prof. Ing. Jozef ŽIVČÁK, DrSc., MPH, Akademik UčSS od 1.9.2002 s názvom katedry: Katedra prístrojového a biomedicínskeho inžinierstva.
Od 1.1.2008 sa katedra zlúčila s Katedrou automatizácie a riadenia. Vznikla tak katedra s novým názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva, automatizácie a merania.
Od 1.7.2011 na základe organizačných zmien pracovísk fakulty odčlenením Automatizácie, vznikla katedra s názvom: Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania.

Od roku 2019 vedie katedru prof. Ing. Radovan HUDÁK, PhD.

 

V súčasnosti zabezpečuje katedra pedagogicko - výskumnú činnosť v biomedicínskom inžinierstve, protetike a ortotike, všeobecnom strojárstve, mechatronike, meraní, ... 

Naša addresa:
Technická univerzita v Košiciach
Strojnícka fakulta
Katedra biomedicínskeho inžinierstva a merania
Letná 9, 5. poschodie A-blok
042 00 Košice
 

  


 

Úradné hodiny:

Utorok: od 8,00 hod do 12,00 hod

Štvrtok: od 8,00 hod do 12,00 hod

Pre študentov