Department

Welcome to the website of our department

Department of Technology, Materials and Computer-Aided Technologies is part of the Institute of Technological and Materials Engineering, Faculty of Mechanical Engineering, Technical University in Košice. At present, the teaching area at our department is focused on available conventional and progressive technologies for the production of components in mechanical engineering as well as on the use of CAx technologies in designing and optimizing production processes. The content of the subjects is the theory and technology of machining, sheet metal forming a bulk forming, plastics processing, welding and surface treatment.

 

The content of subjects includes design of technological processes, production technology, design and construction of the tools, experimental methods in engineering technology, progressive methods of product production, design and construction of the molds for plastic moldings, simulation of melt flow into the mold cavity, mechanization and production automation. Within the application of individual methods and designs in various technological processes, we use CAD/CAM/CAE systems, simulation programs such as PAM-STAMP, SolidCAM, Moldex 3D and others. Within our workplace, we develop or participate in research in the field of forming, welding, machining, plastics processing, surface treatment, thin layers and many others in order to support the industrial environment and ensure its sustainable economic development. We always try to be accommodating and open to possible opportunities for new cooperation. In case of any information, please contact us. 

 

Come to us to study progressive study programs.

 

 

Technologies, management and innovations in mechanical engineering

Bc. study

 

bc technologies

 

          

Computer Support of Mechanical Engineering

Bc. study

bc computer

 

          

Engineering technologies

Ing. study

ing engineering

 

                                         

Computer Support of Mechanical Engineering

Ing. study

ing computer

 

          

 

There is no translation available.

Povrchové úpravy termickými nástrekmi  

 

Jednou z ciest k zlepšovaniu funkčných vlastností strojových súčiastok je zvyšovanie ich životnosti a prevádzkyschopnosti tvorbou funkčných a ochranných povlakov s výrazne lepšími vlastnosťami oproti základnému materiálu s využitím lacnejších a ľahšie dostupných substrátoch. Povlaky a metódy ich tvorby sú veľmi rôznorodé a existuje viacero klasifikácií tvorby povlakov ako aj klasifikácií povlakov ako takých. Samotný pojem termického (žiarového) striekania zahŕňa procesy, v ktorých sa nanášané materiály ohrejú v striekacom zariadení, alebo mimo neho do plastického alebo tekutého stavu a následne sú vrhané na predupravený povrch, pričom tento zostáva nenatavený. Na vhodne predupravenom chemicky aktívnom povrchu dochádza k spojeniu povlaku a základného materiálu. Zdrojom tepelnej energie, nutnej k nataveniu prídavného materiálu, môže byť buď spaľovací proces, alebo elektrická energia. Najčastejšie sa uvádza rozdelenie žiarového striekania podľa nositeľa energie používaného na striekanie, obr. 35. Toto rozdelenie klasifikuje aj norma STN EN ISO 14921.  

 

03

Okrem rozdelenia žiarového striekania podľa druhu použitej energie možno tento proces deliť do týchto skupín:

podľa vývojových stupňov

   -   tradičné procesy – plameňové a oblúkové,

   -  progresívne procesy – plazmové, detonačné, nadzvukové,

podľa rýchlosti prúdu častíc a plynov

   -  pod zvukové procesy – plameňové a oblúkové,

   -  procesy blízke rýchlosti zvuku – plazmové,

   -  nadzvukové procesy – JET KOTE, DIAMOND JET, CDS, TOP GUN

podľa operácií - ručné, mechanizované, automatizované,

podľa formy prídavného materiálu - tyčinkové, práškové, striekanie tavným kúpeľom, drôtové.

 

Princíp tvorby žiarových povlakov 

Žiarový nástrek je časticový proces vytvárania povlakov o hrúbke väčšej ako 50 µm, kde nanášaný materiál vo forme prášku, alebo drôtu je privádzaný do zariadenia, kde dôjde k jeho nataveniu a urýchleniu roztavených častíc smerom k povlakovanému povrchu substrátu, obr. 36. Po dopade na povrch substrátu dôjde k výraznému plošnému rozstreku častice a k jej rýchlemu stuhnutiu. Tým sa vytvára povlak s charakteristickou lamelárnou štruktúrou a špecifickými vlastnosťami. 

 

04

Pri náraze letiacich roztavených častíc na podložku sa mení ich kinetická energia na tepelnú a deformačnú energiu. Pri dotyku častíc s podložkou sa odovzdá ich teplo lokálnej časti povrchu substrátu, častice sa rýchlo ochladzujú a tuhnú. Častice, ktoré počas letu pod vplyvom povrchových napätí nadobudnú sféricky tvar, sa pri náraze na povrch substrátu silne deformujú a stuhnú v tvare 5 až 15 µm hrubých lamiel. Základnou stavebnou jednotkou je deformovaná častica (splat) v tvare disku, obr. 37.

 

05

 

Kinetická energia pri náraze častíc zapríčiňuje ich deformáciu a vznik značných tlakov – dynamického a impulzného. Pri striekaní impulzný tlak očisťuje povrch podložky v mieste nárazu privádza materiál častice do fyzikálneho kontaktu. Pre optimálne spojenie častice s podložkou je smerodajný dynamický tlak, ktorý pôsobí v priebehu celého trvania deformácie a tuhnutia častíc a dvoj až trojnásobne prevyšuje čas trvania účinku impulzného tlaku. V reálnych podmienkach striekania rýchlosť častíc dosahuje hodnoty 100 až 300 m.s-1 a dynamický tlak môže dosiahnuť hodnôt 49 až 98 MPa, počas trvania účinku 10-5 až 10-7 s.

 

Ukladaním lamiel jednej na druhú vznikne pri technológiách žiarového striekania povlak s charakteristickou lamelárnou štruktúrou, tvorenou jednotlivými deformovanými časticami (splatmi), nenatavenými, alebo čiastočne natavenými časticami, pórmi a oxidickými časticami. Výsledná štruktúra povlaku je na obr. 38. Príklad lamelárneho usporiadania častíc na lomovej ploche kompozitného povlaku je na obr. 39.

06

  07

Stupeň deformácie a teda aj tvar lamiel závisí od viskozity a zmáčavosti tekutých častíc, ich teploty, rýchlosti letu a ochladzovania, charakteru povrchu substrátu a pod.

Parametre procesu, ktoré majú na kvalitu povlaku najväčší vplyv, sú znázornené na obr. 40. 

 

08

 

Vlastnosti žiarovo striekaných povlakov  

Pevnosť a tvrdosť

Pevnosť povlaku závisí od parametrov striekania a hrúbky povlaku. S rastom hrúbky sa v ňom hromadia napätia a znižuje sa tak pevnosť. Tvrdosť povlakov možno zvýšiť v širokom rozsahu pomocou parametrov striekania, druhom a veľkosťou častíc striekaného materiálu. Napríklad tvrdosť povlakov WC dosahuje 700-1350 HV,  pri povlakov Al2O3 je 1000 HV, u menej hustých asi 700 HV.

 

Priľnavosť povlakov

Pod pojmom priľnavosť rozumieme súhrn povrchových síl, ktorými sa navzájom priťahujú častice rôznych látok. Z hľadiska technológie žiarového striekania je výraz priľnavosť použitý aj na označenie sily potrebnej na odtrhnutie plošnej jednotky vrstvy od základného substrátu. Je jednou z najdôležitejších vlastností povlakov. 

 

Hlavné faktory ovplyvňujúce priľnavosť povlaku k substrátu:

   - hrúbka vrstvy,

   - teplota častíc, základu a čas spolupôsobenia,

   - rýchlosť častíc,

   - parametre striekacieho procesu,

   - predúprava povrchu substrátu.

 

Okrem týchto hlavných faktorov vplývajú na priľnavosť striekaných povlakov aj pracovné parametre, ako je vzdialenosť horáka od základného substrátu, druh a množstvo prášku, napájacie napätie a prúd. Nanesením vhodnej medzivrstvy môžeme výrazne zvýšiť priľnavosť keramických povlakov. Medzivrstvy sa vyznačujú dobrou priľnavosťou k substrátu a ich povrch dáva dobré podmienky pre priľnutie povlaku.

 

Priľnavosť medzi základom a povlakom a medzi časticami v povlaku, teda adhézia a kohézia vznikajú ako dôsledok pôsobenia mnohých síl:

   - mechanické zakotvenie tekutých čiastočiek do základného materiálu,

   - uplatnenie slabých síl fyzikálneho spolupôsobenia typu Van der Waalsa,

   - tvorba mikrozvarov za vzniku pevných chemických väzieb.

 

Materiály na vytváranie povlakov žiarovým spôsobom

Pre tvorbu žiarovo striekaných povlakov sa používajú prídavné materiály vo forme drôtu, prášku, alebo tyčinky. Drôty sa používajú predovšetkým na vytváranie kovových povlakov technológiou žiarového striekania elektrickým oblúkom, alebo plameňom. Špeciálnym typom sú tzv. rúrkové drôty, tvorené zliatinovým obalom naplneným tvrdými časticami karbidov, boridov, a pod. 

 

Vytváranie povlakov sa najčastejšie realizuje použitím práškových prídavných materiálov. Prídavné materiály delíme z hľadiska ich chemického zloženia na:

-  kovové - najjednoduchšie kovové prídavné materiály sú na báze čistého kovu predovšetkým Al a Zn pre účely proti korózií alebo Mo pretože má veľmi dobré klzné vlastnosti,

keramické - ich vynikajúcou vlastnosťou je odolnosť proti opotrebeniu a tepelné a izolačné vlastnosti,

-  exotermické - táto skupina prídavných materiálov nie je príliš početná. Sú to prídavné materiály napr. na báze Ni-Al. Pri termickom striekaní vzniká exotermická reakcia, ktorú sprevádza vývoj tepla, ktoré vytvára novú chemickú väzbu NiAl vrstvy. Vyrábajú sa vo forme drôtov i prášku. Používajú sa často ako medzivrstvy.

-   špeciálne - sú to tzv. cermety, napr. 30 % NiAl + 70 % ZrO2,

plasty - pri nanášaní práškových plastov musí byť horák vhodne konštrukčne vyhotovený, pre nízku teplotu tavenia týchto hmôt.

kompozitné povlaky na báze keramika – kov a keramika – plast. Prídavok kovovej, resp. plastovej zložky zlepšuje priľnavosť a úžitkové vlastnosti povlakov.

 

Termické striekanie plameňom

Pri striekaní plameňom je zdrojom tepla plameň, ktorý vzniká horením zmesi kyslík - horľavý plyn. Ako horľavý plyn sa pre vysokú teplotu plameňa (až 3150°C) využíva najčastejšie acetylén. V praxi sa využíva neutrálny plameň v pomere C2H2 : O2 = 1,1 : 1 a aby nastalo úplné zhorenie acetylénu, reakcie sa zúčastňuje kyslík z atmosféry.

Striekaný materiál je podávaný vo forme prášku alebo tyče do horiaceho plameňa, odkiaľ sa natavený pomocou stlačeného vzduchu urýchľuje smerom k substrátu. Vzhľadom k dosahovanej teplote plameňa tesne za horákom nie je možné aplikovať touto metódou žiarového striekania nanášanie všetkých typov prídavných materiálov, predovšetkým ťažkotaviteľných. 

 

Principiálna schéma žiarového striekania plameňom ja na obr. 41. 

09

 

Termické striekanie elektrickým oblúkom

Elektrický oblúk je samostatný elektrický výboj v plyne, ktorý vzniká medzi anódou a katódou (Obr. 42). Oblúk sa skladá z katódovej a anódovej škvrny a stĺpca. Katódová škvrna má teplotu 3200 až 3600 K a anódová 3600 až 4000 K. Oblúkový stĺpec dosahuje teplotu okolo 6000 K.

 

10

 

Plazmové žiarové striekanie 

Plazma nazývaná ako štvrté skupenstvo hmoty sa na zemi vyskytuje len výnimočne. Jedná sa o osobitný stav plynov, pri ktorom sa tieto stávajú vodivými ionizáciou ich atómov. Na vytvorenie plazmy je potrebné ohriať látku na vysokú teplotu alebo v nej vytvoriť elektrický náboj. So stúpajúcou teplotou rastie rýchlosť pohybu molekúl, dochádza k disociácii molekúl a následnej ionizácií plynu.

 

Kontrahovaný elektrický oblúk môže vzhľadom na použitý plazmový plyn dosahovať tieto teploty :

   vodíková plazma do 8000°K,

   dusíková plazma 7000°K,

   argónová plazma 15000°K,

   héliová plazma 20000°K.

 

Pri horákoch s plynnou stabilizáciou je vplyv parametrov oveľa zložitejší. Okrem prúdu, napätia a rýchlosti plazmového lúča tu zohráva dôležitú úlohu aj množstvo privádzaného plazmového, fokusačného a ochranného plynu, tvar a prevedenie hubice, trysiek a priemer volfrámovej elektródy. 

11

 

Z funkčného hľadiska sa privádzajú do horáku tri druhy plynov. Plazmový plyn (6), obr. 43, slúži na vytvorenie plazmového lúča (používa sa Ar, He, Ar+H2), fokusačný plyn (4) slúžiaci k fokusácii lúča (Ar, Ar+H2, Ar+N2) a ochranný plyn (2) chrániaci roztavený striekaný materiál pred účinkami okolitej atmosféry (Ar, Ar + H2, Ar + N2, CO2). 

 

Detonačné striekanie

Detonačný nástrek, obr. 44, využíva tepelnú a kinetickú energiu spaľovacieho procesu plynov, uzavretých v spaľovacej komore, do ktorej je privádzaný materiál vo forme prášku. Pre porovnanie s nástrekom plameňom dosahuje vyššie teploty i rýchlosti dopadu. 

 12

Pri nástreku sú palivové plyny stláčané v spaľovacej komore, do ktorej je privádzaný materiál vo forme prášku. Zmes plynov a prášku je diskontinuálne zapaľovaná zapaľovacou sviečkou. Explózia plynov ohrieva a súčasne urýchľuje častice prášku hrdlom horáka smerom k povlakovanej súčasti. Na čistiaci preplach komory a valca pištole sa po každej detonácií používa dusík. Tento proces sa cyklicky opakuje s frekvenciou viac než 100 cyklov za minútu. 

 

Vysokorýchlostné termické striekanie plameňom – HVOF

Táto metóda termického striekania efektívne využíva vysokú kinetickú energiu a v obmedzenej miere tepelnú energiu, aby vytvorila kompaktný povlak s nízkou pórovitosťou a vysokou pevnosťou. Niektoré z týchto vrstiev majú priľnavosť viac než 83 MPa. Majú veľmi jemne zrnitý povrch, s veľmi nízkym obsahom oxidov a tieto vrstvy vykazujú len veľmi nízke zvyškové vnútorné napätia. Metóda je v podstate variácia plameňového striekania (Low Velocity Oxygen Fuel - LVOF) s použitím prídavného materiálu vo forme prášku, v ktorom je na usmernenie toku plynu použitý špeciálne upravený horák. Všeobecne systém HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) charakterizuje nižšia tepelná energia, ale zvýšená kinetická energia v dôsledku nadzvukovej rýchlosti spalín a teda vysokej rýchlosti dopadajúcich striekaných čiastočiek, obr. 45.

 

13

 

14

 

Teplota plameňa (5500°K) predurčuje túto technológiu k nástreku kovov a ich zliatin s nízkou a strednou teplotou tavenia. Typickými materiálmi pre HVOF nástrek sú cermety, najčastejšie na báze karbidov volfrámu, chromú a titánu. Typickými aplikáciami sú povlaky odolné proti opotrebeniu a korózií v rôznych prostrediach, obr. 46.

 

Termické striekanie laserom

Proces striekania laserom, obr. 47, charakterizuje vháňanie prášku do laserového lúča pomocou vhodnej dýzy na prášok. Radiácia laserového lúča taví prášok. Striekané častice prenáša na základný materiál nosný plyn a gravitácia. Nanesená vrstva sa môže chrániť vrstvou plynu.

 

15

Events

Katedrovica_PPSV_2025

On 04.03.2025, an event called Katedrovica was held for our students from the PPSV Ing. 1st and 2nd year study programme. We would like to take this opportunity to thank you for the awesome atmosphere and great fun.  

fotogaléria: Katedrovica_PPSV_2025 

 


KSIT 2024 International Scientific Conference  

From 02 to 05.11.2024 the KSIT 2024 conference was held in Tály, Slovakia. It brought together experts from metallurgy, metallurgy and industry from Slovakia, the Czech Republic, Poland and Romania. The event was also a celebration of the thirtieth anniversary of the scientific journal Acta Metallurgica Slovaca.   

Photos

 


Erasmus scholarship for PhD studies, year 2024  

Ing. Samuel Vilkovský took part in a one-month Erasmus+ Traineeship at the Faculty of Mechanical Engineering, University of Ljubljana, Slovenia, which broadened his knowledge with additional academic opportunities. Within the framework of the above-mentioned stay at this faculty, he also focused on future scientific cooperation with this university in the field of forming under the guidance of prof. Pepelnjak. He extended his previous knowledge in the field of simulation of forming processes by the possibilities of using Neural Network and Random Forest methods, which contributed to a new insight into new modern research techniques and methodologies. His further experience from his stay at the University of Ljubljana Mr. Ing. Vilkovský can be read by clicking on the link below.   

ERASMUS scholarship


RoadShow Sumitomo DEMAG 

On 21.05.2024 company Sumitomo DEMAG representatives visited the Institute of Technological and Materials Engineering at the Faculty of Mechanical Engineering of TUKE. This company presented cutting-edge solutions in the field of plastic injection moulding technology, including a real demonstration on an injection moulding machine. The presentation was intended for employees of the Institute of Technological and Materials Engineering, as well as for students and representatives of various companies from KE and the surrounding area. With her expertise in the field of plastic injection moulding, she pointed out the latest trends, tools as well as functions and control panels showing the entire injection moulding process. One of the many features was an introduction to the so-called activeMeltControl function, which adapts the injection moulding process to changes in material (including regranulate), automatic pressure adjustment, or correction of moulding weight fluctuations. 

 

photos


Visit of Volvo Cars 

On 14.02.2024 Volvo Cars visited the Institute of Technological and Materials Engineering at the Faculty of Mechanical Engineering, TUKE. They were interested in study programs oriented on the issue of automotive production, scientific and research activities and possibilities of further cooperation. There was a discussion about the possibility of applying our graduates within the company. A number of study programmes of our faculty offer a wide range of graduates who can find employment in the newly created company in Valaliky Industrial park. In the coming period, representatives of Volvo Cars will visit the laboratories and workplaces of the Faculty of Mechanical Engineering.   

photo from the visit: Volvo


International Scientific Conference PRO-TECH-MA 2023 and Košice Innovation and Technology Summit KSIT 2023 

An international scientific conference was held in Herľany on 06-08.09.2023.   

photo from the conference: PRO-TECH-MA 2023


Visit to RF Elements company 

On 27.06.2023 an excursion was held for the students of the PPSV Ing. studies in the company RF Elements in their development and production centre at the city of Humenne.  

photo from the excursion: RF elements


CEEPUS Summer School 2021

As part of the CEEPUS scholarship program, KTMaPPV students completed a study stay at Politechnika Svietokrzyska in KIelce, Poland. As part of their two-week stay, they had the opportunity to take interesting lectures, visit the laser technology center, several laboratories, but also get to know the city and its surroundings in free time. As part of the summer school, they also visited the 25th year of the exhibition PLASTPOL

YOu can find more photos in photo gallery: letná škola CEEPUS 2021


       Revitalization of the KTMaPPV

During the summer months, the premises of the Department of Technology, Materials and Computer Aided Production on Mäsiarska street were renovated.

More photos you can find in the photo gallery: revitalizácia priestorov KTMaPPV


       PRO-TECH-MA 2020

An international scientific conference (venue of Rzeszów) was held on 21 October 2020. For more information, visit

https://protechma2020.prz.edu.pl/main-page

  


       Summer school CEEPUS

The students of the 2nd year of engineering studies of the PPSV study program completed a study stay at the University Politechnika Świętokrzyska in Kielce, Poland, within the CEEPUS scholarship program. During the two-week stay, they had the opportunity to attend interesting lectures, visit the laser technology center, but also get to know the city and its surroundings in their free time.   

         fotogaléria zo študijného pobytu


       PRO-TECH-MA 2019

An international scientific conference will take place in Herľany from 15 to 17 September 2019. All interested parties from Slovakia and abroad are invited. More information can be found at:   

         https://www.sjf.tuke.sk/kstam/protechma/


       Open Door Day 2019

        Fotogaléria deň otvorených dverí

On March 20, 2019, an event entitled ,,Open Day" was held in the University Library of the Technical University in Košice, which was attended by the general scientific and lay public as well as students and teachers of secondary schools.  As part of the Open Day event, employees of the technologies and materials informed about the possibilities of studying the Bachelors study program Technology, Management nad Innovation of Mechanical Engineering as well as about the knowledge that students can acquire and then apply in practice after studying other study programs at KSTaM. 


newex HORIZON 2020 - NEWEX project

                    Fotogaléria

On February 25-26, 2019, a management meeting and workshop was held at KSTaM within the international project NEWEX entitled „Research and development of a new generation of machines for processing composite and nanocomposite materials“, where the design and production of a new innovative extruder is concerned. The implementation of this project supports real cooperation between industry and education, which is of key importance for the European research development strategy.   


Snímka1

STEEL Park

Kreatívna fabrika
At our department under the leadership of prof. Ing. Emila Spišáka, CSc. and Ing. Juraja Hudáka, CSc. as well as the other educators, employees and students and the guarantor of the project U.S. Steel Košice was gradually prepared and realized one of the exhibits - the production of a toy car from sheet steel.  


 

sutaz icon

 

Competition

Fotogaléria

On March 19, 2015, a competition of FME TU students in CNC machine programming took place. It was prepared by the Department of Computer Aided Technologies and the Department of Mechanical Engineering Technologies and Materials under the auspices of the Dean of the Faculty of Mechanical Engineering Dr.h.c. mult. prof. Ing. Františka TREBUŇU, CSc.


7 512

 

Conference

 

On 7 and 9 October 2015, the international scientific conference Pro-tech-ma 2015 and Surface Engineering 2015 took place, organized by the Department of Mechanical Engineering Technologies and Materials in cooperation with the universities of the Rzeszow University of Technology and Polish University of Technology. The conference took place at the Hotel Hubert in Gerlachov in the High Tatras. 

EUR-ACE European Accreditation of Engineering Programmes

With EUR-ACE accreditation, the university receives the EUR-ACE label, which allows it to be among the leading European universities and colleges that have already received this label. It gives students the assurance that by completing a EUR-ACE accredited degree, they will meet the most exacting criteria set for graduates in European business practice. The EUR-ACE label guarantees that the holder meets demanding criteria, not only in terms of organisation but also in terms of the content and outcomes of the study programme.

 

EUR ACE Bachelor   EUR ACE Master

Calendar

No event in the calendar
October 2006
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Welding school

 

welding school

 

cert1 001

 tuke mais mail telefon stravovanie kniznica zamestnanci

"Ideas alone have little worth. The value of innovation lies in its practical implementation"

 

Werner von Siemens (in letter to his brother Carl, 1865)

katedra mapa

Mäsiarska 74
040 01 Košice - Old town
Slovak Republic

Contact

Department of Technology, Materials and Computer-Aided Technologies
Institute of Technology and Materials Engineering
Faculty of Mechanical Engineering
Technical University of Košice

 

Head of the department and director of the institute: prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
phone: 055/602 3502
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Secretariat: Ing. Eva Krupárová
phone: 055/602 3502
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

https://www.facebook.com/KatPPT

 

budova