Progresívne metódy v mechanických predúpravách povrchov


Přejdi na obsah

Elektrochemické leštenie

Mechanické úpravy povrchu > Leštenie

Elektrochemické leštenie je dokončovací proces kovových povrchov, ktorým dosiahneme veľmi vysokú akosť povrchu a vysoký lesk .
Podstatou elektrochemického leštenia je, že súčiastka je napojená na kladný pol tým vytvára anódu ponorenú v elektrolyte, záporný pol je napojený na katódu, po prechode jednosmerného prúdu sa elektrochemický začnú rozpúšťať povrchové vrstvy materiálu. Rozpúšťanie je najintenzívnejšie na výstupkoch mikronerovností, pomalšie v mikrojamkách, dôsledkom toho sa postupne drsnosť povrchu zlepšuje, vyrovnávajú sa mikronerovnosti a povrch ostvá lesklý a hladký.

Na proces elektroleštenia vplýva teplota leštiaceho roztoku aj mechanické premiešavanie elektrolytu. Premiešavanie rozrušuje anodickú vrstvu a zrýchľuje proces leštení, niektoré elektrolitycké roztoky sú aktívne len pri ohriatí.


Elektrolitycké roztoky možno rozdeliť :

  • s ohraničeným časom používania
  • s neohraničeným časom používania


V roztokoch prvej skupiny sa soli usadzujú v odkaľovacom priestore nádrže v druhej skupine ostávajú rozpustene v elektrolyte.
Čerstvo pripravený elektrolyt nie je schopný hneď dobre leštiť pri prvom použití je potrebné ho ohriať na teplotu 70°C až 75°C. Pomocou katód z olova a anód cez elektrolyt prejde elektrický prúd 5 až 15 A hod dm-3 ,elektrolyt je potrebné počas celého procesu leštenia kontrolovať najmä jeho zloženie. Po skončení je potrebné opracované súčiastky umyť najprv teplou a potom studenou vodou.





Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku