Progresívne metódy v mechanických predúpravách povrchov


Přejdi na obsah

Chemické leštenie

Mechanické úpravy povrchu > Leštenie

Je to nový spôsob dokončovania kovových povrchov, ktorý sa principiálne od mechanického leštenia odlišuje. Kvalitné a hladké povrchy dosahujeme pri tomto spôsobe pôsobením aktívnych chemických látok. Pri chemickom leštení ponoríme leštenú súčiastku na určitý čas do nádrže s chemicky aktívnym roztokom. Po ponorení začnú prebiehať chemické a miestne elektrochemické procesy, kov sa začne rozpúšťať a kvalita povrchu sa zlepšuje, súčiastka dostáva aj vysoký lesk.

Typový technologický postup chemického leštenia sa skladá z niekoľkých operácii,a to:

1.Odmastenie povrchu
2.Premývanie včúcej chladnej vode
3.Chemického leštenie vroztoku
4.Premývanie včúcej chladnej vode
5.Premývanie vvode (60° až 90°)
6.Sušenia


Na leštenie sa používajú chemické roztoky rozličného chemického zloženia. Každá skupina kovov si vyžaduje roztok odlišného zloženia, vačšina roztokov sa tvorí na báze silných kyselín, menšia časť na báze zásaditých roztokov.
Počas leštenia sa zloženie roztokov mení, pretože sa nasycujú soľami rozpusteného kovu, a tým sa znižuje ich aktívnosť, preto sa musí počas procesu leštenia periodicky kontrolovať zloženie roztoku a korigovať ho pridávaním aktívnych látok, alebo roztok vymeniť za nový. Aktívne látky v roztoku sa môžu meniť bez zhoršenia leštiacej schopnosti len po určitú koncentráciu.
Na obrázku 9 je znázornený diagram prípustných a optimálnych koncentrácií chemických zložiek roztoku na leštenie chrómniklovej ocele. Na diagrame je vyznačená oblasť koncentrácií, ktoré dávajú zrkadlovo lesklý povrch. Ďalej sú vyznačené oblasti s matovaným povrchom i koncentrácie, pri ktorých leštenie vôbec neprebiehalo a povrch ostal nevyleštený, tmavý. Z diagramu ďalej vyplýva ,že oblasť optimálnych koncentrácií pre danú oceľ sa nachádza v medziach, vyjadrených
pomerom 4 : 6 :16 = HNO3 : HCl : H2SO4.
Analogické trojuholníkové diagramy možno zostrojiť aj pre iné leštiace roztoky.
Pre trojuholníkový diagram koncentrácií leštiaceho roztoku na kremíkovomangánový bronz možno zostrojiť


Leštiaci roztok sa pripravuje tak že do daného množstva vody vlejeme tenkým prúdom za stáleho miešania vypočítané množstvo kyseliny sirovej a po ochladnutí na 30 až 40°C doplníme potrebné množstvá kyseliny chlorovodíkovej a dusičnej i ostatné prísady, rozpustné vo vode. Po ohriati zmesi na 70 až 75 °C je roztok vhodný na leštenie.
Priebeh leštiaceho procesu a jeho výsledky závisia od mnohých faktorov, z ktorých najdôležitejšie sú zloženie a koncentrácia roztoku, jeho teplota, čas leštenia, množstvo rozpusteného kovu a pod.
Chemické leštenie sa používa hlavne ako vhodná a lacná povrchová úprava obrobkov z ocelí , neželezných kovov a zliatin, ale na druhej strane náklady spojené s výrobou a regeneráciou leštiacich roztokov na výrobné a bezpečnostné zariadenia sú však vysoké.


Trojuholníkový diagram koncentrácií H2SO4+ HCl+HNO3 pre chemické leštenie chrómniklových ocelí


Zpět na obsah | Zpět na hlavní nabídku