Študijne programy

INŽINIERSKE ŠTÚDIUM

Profil absolventa katedry

Absolvent študijného programu strojný inžinier – energetik, získava v prvej fáze odborného štúdia prehĺbené znalosti z teórie mechaniky tekutín, termodynamiky a prenosu tepla a hmoty, ktoré spolu s mechanikou tuhého telesa tvoria základnú teoretickú bázu energetickej techniky. V nadväznosti na túto bázu získa absolvent v druhej fáze odborného štúdia z aplikovaných vedných disciplín dobrý teoreticko-metodologický odborný základ a praktické skúsenosti, nevyhnutné k riešeniu širokého okruhu problémov, súvisiacich s výrobou, dopravou, distribúciou, akumuláciou a využívaním energií. Problémovo užšie zameraná tretia fáza odborného štúdia vytvorí predpoklady pre účelové formovanie odborného profilu absolventa, ktorý konkrétnu podobu nadobudne v podmienkach technickej praxe. V súlade s aktuálnymi potrebami národného hospodárstva je to orientované na problematiku technického zabezpečovania racionalizácie výroby, distribúcie a užívania energií a využívania alternatívnych energetických zdrojov. Absolvent odboru sa uplatní v energetických výrobniach všetkých druhov, v strojárskych podnikoch s výrobou energetických strojov a zariadení a v každej sfére národného hospodárstva, kde sa tieto prevádzkujú. Príprava za celý čas štúdia prebieha v úzkej spolupráci s praxou. Už ročníkové projekty sú konkrétnymi úlohami pre prax. Témy diplomových prác zadávajú priamo energetické podniky alebo sú stanovené ako určité dielčie úlohy výskumných úloh riešených pre prax. Štúdium zabezpečuje teoreticky a prakticky zdatných odborníkov pre naše energetické prevádzky.

Predmety pre 1. ročník Inžinierskeho štúdia v dennej forme

Zimný semester                                                                      Letný semester

• Kompresory, čerpadlá
  • Prenos tepla a hmoty
  • Spaľovacie zariadenia a výmenníky tepla
  • Vodné hospodárstvo
  • Počítačová podpora navrhovania energetických zariadení
  • Podnikateľská etika
  • Spaľovacie motory
  • Elektroenergetika
  • Diagnostika a údržba strojov
  • Aplikovaná mechanika
  • Palivové hospodárstvo

• Parné, plynové a vodné turbíny
  • Chladiace zariadenia a TČ
  • Numerické metódy a modelovanie v energetike
  • Konštrukcia energetických zariadení I.
  • Semestrálny projekt
  • Výrobno-odborná prax
  • Meranie a regulácia tepelných procesov
  • Technológie kombinovanej výroby energie
  • Plynárenské zariadenia

Predmety pre 2. ročník Inžinierskeho štúdia v dennej forme

Zimný semester                                                                 Letný semester

• Zásobovanie teplom
  • Jadrová energetika
  • Materiály a technológie v energetike
  • Zdroje a premena energie
  • Meracie metódy a experiment
  • Konštrukcia energetických zariadení II.
  • Navrhovanie energetických systémov
  • Vetracie, klimatizačné a vzduchotechnické zariadenia
  • Energetické audity, certifikácia a podnikanie v energetike
  • Priemyselná vzduchotechnika