------ Copyright © Matúš Živčák ------

Finalizačné úpravy povrchu>Anorganické kovové povlaky>>Elektrolitycké vylučovanie>>>1,2,3,4,5

g) Galvanické chrómovanie
___.Je jedna z najdôležitejších metód elektrolytického vylučovania. Vytvorené povlaky majú výborné vlastnosti, napríklad odolnosť voči korózii, odolnosť voči opotrebeniu, vysoký lesk, veľkú tvrdosť a odrazivosť svetla, nízky trecí koeficient. Proces galvanického chrómovania sa odlišuje od ostatných metód galvanizácie [2, 3]. „Vylučovanie elektrolytov kyselinou chrómovou a kyselinou katalyzujúcou (sírovou, fluorovodíkovou, fluorokremičitou) prebieha postupnou redukciou CrO3 cez zlúčeniny chrómu s nižšími valenciami až na kovový chróm, resp. chróm sa vylučuje z kyseliny chrómovej priamo bez redukčných medzistupňov“ [2].

Použitie chrómových povlakov:
- Ozdobné dekoratívne pokovovanie- hrúbka povlaku je 0,25 – 1 µm. Tieto povlaky pri bežných podmienkach nepodliehajú korózií a udržujú si lesk.
- Tvrdé chromátovanie- hrúbka povlaku je 2 µm – 1 mm. Vytvárajú sa povlaky na oceľových súčiastkach zabezpečujúce zvýšenie odolnosti voči opotrebeniu a tak zvyšujú životnosť nástrojov.
- Mliečne chrómovanie- dosiahnutie bezpórovitého povlaku [2, 3].

Zariadenie pre galvanické pokovovanie
Hlavné časti zariadenia pre galvanické pokovovanie sú:
- Zdroj prúdu spojený s rozvodmi a prístrojmi na meranie a reguláciu.
- Pokovovacie vane sú najdôležitejšou časťou zariadenia. Vane musia odolávať chemickým vplyvom daného kúpeľa. Vane obsahujú ohrievacie, filtračné, odsávacie a miešacie zariadenie.
- Anódy vyrábané z kovu, môžu byť rozpustné alebo nerozpustné (využívajú sa len na prívod prúdu).
- Úlohou závesov je preniesť katódový prúd a zaručiť úplný dotyk s minimálnym prechodovým odporom [2].

Predchádzajúca strana 1 2 3 4 5 Naledujúca strana