------ Copyright © Matúš Živčák ------

Finalizačné úpravy povrchu>Anorganické kovové povlaky>>Elektrolitycké vylučovanie>>>1,2,3,4,5

d) Galvanické medenie
___.Je elektrolytické vylučovanie kovu z roztoku elektrolytu. Elektrolyt pozostáva z iónov daného kovu za použitia anód daného kovu. Tieto medené povlaky sa však využívajú iba ako medzivrstvy pod rôzne druhy povlakov (napríklad niklové, strieborné, mosadzné, chrómové alebo dekoratívne povlaky). Vyleštené medené povlaky s vysokým leskom vplyvom atmosféry rýchlo strácajú lesk, sú tenké a pórovité. Pri použití medeného povlaku ako konečnej povrchovej úpravy je potrebné povlak chrániť transparentnými lakmi [2, 3]. ___.Hrúbka povlaku pre agresívne prostredie je 10 – 30 µm, pri ochrane pre cementovaním 15 – 25 µm [2, 3].
___.Poznáme dva druhy kúpeľov. Kyslý kúpeľ sa využíva pre špeciálne účely. V porovnaní s alkalickým kúpeľom je matný, hrubozrnný a má zlú hĺbkovú účinnosť. Alkalický kúpeľ tvorí jemný povlak, má vysokú vylučovaciu schopnosť a zvýšený lesk povlaku [2, 3].

e) Galvanické mosadzenie
___.Využitie ako konečné pokovovanie. Avšak vplyvom prostredia vzniká na mosadznom povlaku korózia, preto sa povlak chráni transparentným náterom. Hrúbka povlaku je od 4 do 20 µm. Oceľové súčiastky musia byť bezpórovité, inak mosadzné povlaky neplnia svoju funkciu. Používajú sa ako medzivrstva pred vulkanizáciou, zvyšujú priľnavosť gumy [2, 3].

f) Galvanické niklovanie
___.Niklové povlaky sa používajú ako konečné povlaky alebo medzivrstvy pri chrómovaní. V strednom a ťažkom koróznom prostredí vyleštený niklovaný povlak po určitom čase stráca lesk, preto je potrebné vytvoriť tenkú vrstvu chrómu, ktorá bude chrániť nikel. Hrúbka povlaku ak je konečným povlakom je 8 – 45 µm pre ocele a 5 – 15 µm pre meď a jej zliatiny. Niklové povlaky vznikajú z niklovacích kúpeľov, ktoré sú matné až pololesklé [2, 3].

Predchádzajúca strana 1 2 3 4 5 Nasledujúca strana