Učebne katedry

Laboratórium tribológie (M74-041/A)

Zodp. osoba: prof. Ing. Ján Slota, PhD., Ing. Gerhard Mitaľ, PhD.

Umiestnenie: Mäsiarska 74

Zameranie laboratória

Výskum v oblasti tribologických vlastností materiálov a ich povrchov. Skúšky odolnosti proti rôznym druhom opotrebenia kovových a nekovových materiálov, skúšky mikrotvrdosti povrchov a povrchových vrstiev a taktiež výskum biomateriálov používaných pre náhrady kĺbov do ľudského tela. Vzhľadom na interdisciplinárny charakter tribológie sa v laboratóriu aplikujú PC systémy pri vytváraní programov pre riadenie a kontrolu parametrov tribologických skúšok. V súčasnosti sa v laboratóriu nachádzajú zariadenia, ktoré sa využívajú pre vedecké a výskumné činnosti základného a aplikovaného výskumu, ako aj pre riešenie záverečných bakalárskych, diplomových a doktorandských prác na katedre.

KLR 1674     KLR 1684

Prístrojové vybavenie laboratória

- Mikroskopy Leica typ ICC50W a stereomikroskop S9i od výrobcu Leica Microsystems.

Stereomikroskop NIKON SMZ 1500 od firmy Nikon.

Certifikované digitálne váhy, výrobca KERN s nosnosťou do 2,5 kg a presnosťou 0,0001 g.

Metalografický mikroskop Neophot 21, výrobca Carl Zeiss.

Alfred Amsler 135/309 od švajčiarskej firmy WOLPERT WERKSTOFFPRUFMASCHINEN určený na skúšky odolnosti proti adhezívnemu opotrebeniu, umožňujúci skúšanie kĺznych dvojíc v rôznych podmienkach skúšok s mazivom, alebo bez maziva, súčasťou čoho je aj softvér MATLAB Simulink.

ELTC tribometer na ktorom sa realizuje výskum biomateriálov je s PC riadením. Používa sa rovnako pre špeciálne tribologické skúšky (úžitkový vzor č.6580), ktorý modeluje podmienky kĺzneho vratného pohybu aj pri zvýšenej teplote s lubrikáciou čím spĺňa náročné požiadavky pre skúšanie.

mikroskopy  KLR 1682

Žiadna udalosť nie je v kalendári
Máj 2024

Zváračská škola

zvaracska skola

cert1 001

tuke mais mail telefon stravovanie kniznica zamestnanci

katedra mapa

Mäsiarska 74
040 01 Košice - staré mesto
Slovenská republika

Katedra technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby
Ústav technologického a materiálového inžinierstva
Technická univerzita v Košiciach

Vedúci katedry a riaditel ústavu: prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
tel.: 055/602 3502

Sekretariát: Ing. Eva Krupárová