------ Copyright © Matúš Živčák ------
Predúprava povrchov pre finalizáciou>Chemická predúprava povrchov>> Predúprava povrchu odmasťovaním>>>1,2,3,4
b) Odmasťovanie v organických rozpúšťadlách
___.Je veľmi častá metóda odmasťovania, nahradzuje alkalické roztoky tam, kde sú nepoužiteľné. Organické rozpúšťadlá zabezpečujú uvoľňovanie mastnoty a tým uvoľňovanie ďalších nečistôt na povrchu. Tento druh odmasťovania je rýchly, používa sa na počiatočné čistenie hrubých vrstiev tuku a oleja, ale aj na čistenie tvarovo zložitých povrchov [1].
___.Tento proces odmasťovania je nenáročný a efektívny. Nevýhodou procesu je, že nedokáže odmastiť vlhké povrchy a likvidácia rozpúšťadla po použití je obtiažna. „Organické rozpúšťadlá podľa stupňa zápalnosti rozdeľujeme na ľahko zápalné a nehorľavé“ [3]. Petrolej sa využíva na hrubé čistenie povrchov s hrubou vrstvou nečistôt a po aplikovaní látky na povrch je potrebné ďalšie dočistenie inými spôsobmi. Využíva sa aj benzín, ktorého nevýhodou je vysoká výbušnosť a horľavosť. Používa sa na ručné čistenie rozmerovo veľkých predmetov, ktoré sú čiastočne upravené náterom, ktorý nemôže byť znehodnotený. Ako rozpúšťadlá sa najviac používajú chlórované uhľovodíky (perchlóretylén, trichlóretylén). Sú nehorľavé, rozkladajú oleje a tuky a majú narkotické účinky. Nepôsobia na povrch kovu, ale prostredníctvom svetla a tepla sa rozkladajú na chlorovodík (HCL), poprípade fosgén, ktoré zapríčiňujú vznik korózie na povrchu [4].
c) Elektrolytické odmasťovanie
___.Týmto procesom je možné zrýchliť a zlepšiť odmasťovanie. Z povrchu predmetu sa odoberajú posledné nečistoty, mastnoty a je vhodný pre vysoké požiadavky na čistotu povrchu [2, 3]. „Elektrolytické odmasťovanie je v podstate alkalické odmasťovanie za použitia jednosmerného elektrického prúdu“ [4]. Pri prechode prúdu nastáva rozloženie elektrolytickej látky, rušia sa adhézne sily (ktorými sú nečistoty viazané k povrchu kovu) vplyvom plynov tvoriacich sa na elektródach a odtrhávajú nečistoty od povrchu.