------ Copyright © Matúš Živčák ------
Predúprava povrchov pre finalizáciou>Chemická predúprava povrchov>> Predúprava povrchu odmasťovaním>>>1,2,3,4
Predúprava povrchu odmasťovaním___Ukážka odmasťovania [34]
___.Chemický spôsob predúpravy povrchu. Odmasťovanie je metóda eliminácie mastnôt, nečistôt, vzniknutých a priľnutých na povrch súčiastky. Poznáme odmasťovacie postupy:
- v alkalických vodných roztokoch
- v organických rozpúšťadlách
- elektrolytické.
Odmasťovacie spôsoby sú postrekom, ponorom a v parách [4 ,3].
a) Odmasťovanie v alkalických vodných roztokoch
___.Je proces pri ktorom sa z kovových povrchov súčiastok odstraňujú minerálne mastnoty, prah, živočíšne a rastlinné tuky. Tieto rastlinné a živočíšne tuky sa vplyvom vodným roztokov alkálií premieňajú mydlá, ktoré majú schopnosť čistenia povrchov. Najčastejšími nečistotami sú minerálne mastnoty. Sú imúnne voči alkalickým rozpúšťadlám aj pri zvýšených teplotách. Tieto mastnoty sa z povrchu materiálu odstraňujú emulgovaním (t.j. rozptylom mastnôt na kvapôčky) do roztoku. Ďalšie vzniknuté nečistoty sa môžu odstraňovať oplachom alebo emulgovaním [3, 1, 4]. Mechanizmus odstraňovania mastnôt odmasťovacím roztokom na povrchu kovu je znázornený na obr. 11 [1]. Dĺžka odmasťovania závisí od stavu znečistenia povrchu. Pri postreku je to 3 až 5 minút a pri ponore 5 až 10 minút. Silno znečistené súčiastky, povrchy sa odmasťujú kombinovaným spôsobom, to znamená kombináciou organických rozpúšťadiel a alkalických roztokoch [3].
___.Alkalické roztoky sú lacné, nehorľavé a odmasťovací proces je hygienický a relatívne dokonalý. Roztoky nie sú odporúčané na liatinu pred nanesením náteru ani na odmasťovanie zložitých súčiastok [4].