Katedra

Vitajte na web stránke našej katedry

Katedra technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby je súčasťou Ústavu technologického a materiálového inžinierstva Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. V súčasnosti je oblasť výuky na našej katedre zameraná na dostupné konvenčné a progresívne technológie výroby súčiastok v strojárskej výrobe ako aj na využitie CAx technológií pri navrhovaní a optimalizovaní výrobných postupov. Náplňou predmetov je teória a technológia obrábania, plošného i objemového  tvárnenia, spracovania plastov, zvárania a povrchových úprav. Obsah predmetov zahŕňa návrhy technologických postupov, výrobnej techniky, návrh a konštrukciu prípravkov a nástrojov, experimentálne metódy v strojárskej technológii, progresívne spôsoby výroby výrobkov, navrhovanie a konštrukciu foriem pre plastové výlisky, simulácie zatekania taveniny do dutiny formy, mechanizáciu a automatizáciu výroby. V rámci uplatňovania jednotlivých metód a návrhov pri rôznych technologických postupoch používame CAD/CAM/CAE systémy, simulačné programy ako napr. PAM-STAMP, SolidCAM, Moldex 3D a iné. V rámci nášho pracoviska vyvíjame, alebo sa podieľame na výskume v oblasti tvárnenia, zvárania, obrábania, spracovania plastov, povrchových úprav, tenkých vrstiev a množstva ďalších s cieľom podporiť priemyselné prostredie a zabezpečiť jeho trvalý udržateľný hospodársky rozvoj. Snažíme sa byť vždy ústretoví a otvorení možným príležitostiam pre novú spoluprácu. V prípade akýchkoľvek informácií nás prosím neváhajte kontaktovať.

 

Príďte k nám študovať progresívne študijné programy.

 

 

Technológie, manažment a inovácie strojárskej výroby

Bc. štúdium

 

TMaISV Bc

 

          

Počítačová podpora strojárskej výroby Bc.

Bc. štúdium

studuj kppt bc

 

          

Strojárske technológie

Ing. štúdium

studuj strojarske technologie

 

                                         

Počítačová podpora strojárskej výroby Ing.

Ing. štúdium

studuj kppt ing

 

          

 

Povrchové úpravy termickými nástrekmi  

 

Jednou z ciest k zlepšovaniu funkčných vlastností strojových súčiastok je zvyšovanie ich životnosti a prevádzkyschopnosti tvorbou funkčných a ochranných povlakov s výrazne lepšími vlastnosťami oproti základnému materiálu s využitím lacnejších a ľahšie dostupných substrátoch. Povlaky a metódy ich tvorby sú veľmi rôznorodé a existuje viacero klasifikácií tvorby povlakov ako aj klasifikácií povlakov ako takých. Samotný pojem termického (žiarového) striekania zahŕňa procesy, v ktorých sa nanášané materiály ohrejú v striekacom zariadení, alebo mimo neho do plastického alebo tekutého stavu a následne sú vrhané na predupravený povrch, pričom tento zostáva nenatavený. Na vhodne predupravenom chemicky aktívnom povrchu dochádza k spojeniu povlaku a základného materiálu. Zdrojom tepelnej energie, nutnej k nataveniu prídavného materiálu, môže byť buď spaľovací proces, alebo elektrická energia. Najčastejšie sa uvádza rozdelenie žiarového striekania podľa nositeľa energie používaného na striekanie, obr. 35. Toto rozdelenie klasifikuje aj norma STN EN ISO 14921.  

 

03

Okrem rozdelenia žiarového striekania podľa druhu použitej energie možno tento proces deliť do týchto skupín:

podľa vývojových stupňov

   -   tradičné procesy – plameňové a oblúkové,

   -  progresívne procesy – plazmové, detonačné, nadzvukové,

podľa rýchlosti prúdu častíc a plynov

   -  pod zvukové procesy – plameňové a oblúkové,

   -  procesy blízke rýchlosti zvuku – plazmové,

   -  nadzvukové procesy – JET KOTE, DIAMOND JET, CDS, TOP GUN

podľa operácií - ručné, mechanizované, automatizované,

podľa formy prídavného materiálu - tyčinkové, práškové, striekanie tavným kúpeľom, drôtové.

 

Princíp tvorby žiarových povlakov 

Žiarový nástrek je časticový proces vytvárania povlakov o hrúbke väčšej ako 50 µm, kde nanášaný materiál vo forme prášku, alebo drôtu je privádzaný do zariadenia, kde dôjde k jeho nataveniu a urýchleniu roztavených častíc smerom k povlakovanému povrchu substrátu, obr. 36. Po dopade na povrch substrátu dôjde k výraznému plošnému rozstreku častice a k jej rýchlemu stuhnutiu. Tým sa vytvára povlak s charakteristickou lamelárnou štruktúrou a špecifickými vlastnosťami. 

 

04

Pri náraze letiacich roztavených častíc na podložku sa mení ich kinetická energia na tepelnú a deformačnú energiu. Pri dotyku častíc s podložkou sa odovzdá ich teplo lokálnej časti povrchu substrátu, častice sa rýchlo ochladzujú a tuhnú. Častice, ktoré počas letu pod vplyvom povrchových napätí nadobudnú sféricky tvar, sa pri náraze na povrch substrátu silne deformujú a stuhnú v tvare 5 až 15 µm hrubých lamiel. Základnou stavebnou jednotkou je deformovaná častica (splat) v tvare disku, obr. 37.

 

05

 

Kinetická energia pri náraze častíc zapríčiňuje ich deformáciu a vznik značných tlakov – dynamického a impulzného. Pri striekaní impulzný tlak očisťuje povrch podložky v mieste nárazu privádza materiál častice do fyzikálneho kontaktu. Pre optimálne spojenie častice s podložkou je smerodajný dynamický tlak, ktorý pôsobí v priebehu celého trvania deformácie a tuhnutia častíc a dvoj až trojnásobne prevyšuje čas trvania účinku impulzného tlaku. V reálnych podmienkach striekania rýchlosť častíc dosahuje hodnoty 100 až 300 m.s-1 a dynamický tlak môže dosiahnuť hodnôt 49 až 98 MPa, počas trvania účinku 10-5 až 10-7 s.

 

Ukladaním lamiel jednej na druhú vznikne pri technológiách žiarového striekania povlak s charakteristickou lamelárnou štruktúrou, tvorenou jednotlivými deformovanými časticami (splatmi), nenatavenými, alebo čiastočne natavenými časticami, pórmi a oxidickými časticami. Výsledná štruktúra povlaku je na obr. 38. Príklad lamelárneho usporiadania častíc na lomovej ploche kompozitného povlaku je na obr. 39.

06

  07

Stupeň deformácie a teda aj tvar lamiel závisí od viskozity a zmáčavosti tekutých častíc, ich teploty, rýchlosti letu a ochladzovania, charakteru povrchu substrátu a pod.

Parametre procesu, ktoré majú na kvalitu povlaku najväčší vplyv, sú znázornené na obr. 40. 

 

08

 

Vlastnosti žiarovo striekaných povlakov  

Pevnosť a tvrdosť

Pevnosť povlaku závisí od parametrov striekania a hrúbky povlaku. S rastom hrúbky sa v ňom hromadia napätia a znižuje sa tak pevnosť. Tvrdosť povlakov možno zvýšiť v širokom rozsahu pomocou parametrov striekania, druhom a veľkosťou častíc striekaného materiálu. Napríklad tvrdosť povlakov WC dosahuje 700-1350 HV,  pri povlakov Al2O3 je 1000 HV, u menej hustých asi 700 HV.

 

Priľnavosť povlakov

Pod pojmom priľnavosť rozumieme súhrn povrchových síl, ktorými sa navzájom priťahujú častice rôznych látok. Z hľadiska technológie žiarového striekania je výraz priľnavosť použitý aj na označenie sily potrebnej na odtrhnutie plošnej jednotky vrstvy od základného substrátu. Je jednou z najdôležitejších vlastností povlakov. 

 

Hlavné faktory ovplyvňujúce priľnavosť povlaku k substrátu:

   - hrúbka vrstvy,

   - teplota častíc, základu a čas spolupôsobenia,

   - rýchlosť častíc,

   - parametre striekacieho procesu,

   - predúprava povrchu substrátu.

 

Okrem týchto hlavných faktorov vplývajú na priľnavosť striekaných povlakov aj pracovné parametre, ako je vzdialenosť horáka od základného substrátu, druh a množstvo prášku, napájacie napätie a prúd. Nanesením vhodnej medzivrstvy môžeme výrazne zvýšiť priľnavosť keramických povlakov. Medzivrstvy sa vyznačujú dobrou priľnavosťou k substrátu a ich povrch dáva dobré podmienky pre priľnutie povlaku.

 

Priľnavosť medzi základom a povlakom a medzi časticami v povlaku, teda adhézia a kohézia vznikajú ako dôsledok pôsobenia mnohých síl:

   - mechanické zakotvenie tekutých čiastočiek do základného materiálu,

   - uplatnenie slabých síl fyzikálneho spolupôsobenia typu Van der Waalsa,

   - tvorba mikrozvarov za vzniku pevných chemických väzieb.

 

Materiály na vytváranie povlakov žiarovým spôsobom

Pre tvorbu žiarovo striekaných povlakov sa používajú prídavné materiály vo forme drôtu, prášku, alebo tyčinky. Drôty sa používajú predovšetkým na vytváranie kovových povlakov technológiou žiarového striekania elektrickým oblúkom, alebo plameňom. Špeciálnym typom sú tzv. rúrkové drôty, tvorené zliatinovým obalom naplneným tvrdými časticami karbidov, boridov, a pod. 

 

Vytváranie povlakov sa najčastejšie realizuje použitím práškových prídavných materiálov. Prídavné materiály delíme z hľadiska ich chemického zloženia na:

-  kovové - najjednoduchšie kovové prídavné materiály sú na báze čistého kovu predovšetkým Al a Zn pre účely proti korózií alebo Mo pretože má veľmi dobré klzné vlastnosti,

keramické - ich vynikajúcou vlastnosťou je odolnosť proti opotrebeniu a tepelné a izolačné vlastnosti,

-  exotermické - táto skupina prídavných materiálov nie je príliš početná. Sú to prídavné materiály napr. na báze Ni-Al. Pri termickom striekaní vzniká exotermická reakcia, ktorú sprevádza vývoj tepla, ktoré vytvára novú chemickú väzbu NiAl vrstvy. Vyrábajú sa vo forme drôtov i prášku. Používajú sa často ako medzivrstvy.

-   špeciálne - sú to tzv. cermety, napr. 30 % NiAl + 70 % ZrO2,

plasty - pri nanášaní práškových plastov musí byť horák vhodne konštrukčne vyhotovený, pre nízku teplotu tavenia týchto hmôt.

kompozitné povlaky na báze keramika – kov a keramika – plast. Prídavok kovovej, resp. plastovej zložky zlepšuje priľnavosť a úžitkové vlastnosti povlakov.

 

Termické striekanie plameňom

Pri striekaní plameňom je zdrojom tepla plameň, ktorý vzniká horením zmesi kyslík - horľavý plyn. Ako horľavý plyn sa pre vysokú teplotu plameňa (až 3150°C) využíva najčastejšie acetylén. V praxi sa využíva neutrálny plameň v pomere C2H2 : O2 = 1,1 : 1 a aby nastalo úplné zhorenie acetylénu, reakcie sa zúčastňuje kyslík z atmosféry.

Striekaný materiál je podávaný vo forme prášku alebo tyče do horiaceho plameňa, odkiaľ sa natavený pomocou stlačeného vzduchu urýchľuje smerom k substrátu. Vzhľadom k dosahovanej teplote plameňa tesne za horákom nie je možné aplikovať touto metódou žiarového striekania nanášanie všetkých typov prídavných materiálov, predovšetkým ťažkotaviteľných. 

 

Principiálna schéma žiarového striekania plameňom ja na obr. 41. 

09

 

Termické striekanie elektrickým oblúkom

Elektrický oblúk je samostatný elektrický výboj v plyne, ktorý vzniká medzi anódou a katódou (Obr. 42). Oblúk sa skladá z katódovej a anódovej škvrny a stĺpca. Katódová škvrna má teplotu 3200 až 3600 K a anódová 3600 až 4000 K. Oblúkový stĺpec dosahuje teplotu okolo 6000 K.

 

10

 

Plazmové žiarové striekanie 

Plazma nazývaná ako štvrté skupenstvo hmoty sa na zemi vyskytuje len výnimočne. Jedná sa o osobitný stav plynov, pri ktorom sa tieto stávajú vodivými ionizáciou ich atómov. Na vytvorenie plazmy je potrebné ohriať látku na vysokú teplotu alebo v nej vytvoriť elektrický náboj. So stúpajúcou teplotou rastie rýchlosť pohybu molekúl, dochádza k disociácii molekúl a následnej ionizácií plynu.

 

Kontrahovaný elektrický oblúk môže vzhľadom na použitý plazmový plyn dosahovať tieto teploty :

   vodíková plazma do 8000°K,

   dusíková plazma 7000°K,

   argónová plazma 15000°K,

   héliová plazma 20000°K.

 

Pri horákoch s plynnou stabilizáciou je vplyv parametrov oveľa zložitejší. Okrem prúdu, napätia a rýchlosti plazmového lúča tu zohráva dôležitú úlohu aj množstvo privádzaného plazmového, fokusačného a ochranného plynu, tvar a prevedenie hubice, trysiek a priemer volfrámovej elektródy. 

11

 

Z funkčného hľadiska sa privádzajú do horáku tri druhy plynov. Plazmový plyn (6), obr. 43, slúži na vytvorenie plazmového lúča (používa sa Ar, He, Ar+H2), fokusačný plyn (4) slúžiaci k fokusácii lúča (Ar, Ar+H2, Ar+N2) a ochranný plyn (2) chrániaci roztavený striekaný materiál pred účinkami okolitej atmosféry (Ar, Ar + H2, Ar + N2, CO2). 

 

Detonačné striekanie

Detonačný nástrek, obr. 44, využíva tepelnú a kinetickú energiu spaľovacieho procesu plynov, uzavretých v spaľovacej komore, do ktorej je privádzaný materiál vo forme prášku. Pre porovnanie s nástrekom plameňom dosahuje vyššie teploty i rýchlosti dopadu. 

 12

Pri nástreku sú palivové plyny stláčané v spaľovacej komore, do ktorej je privádzaný materiál vo forme prášku. Zmes plynov a prášku je diskontinuálne zapaľovaná zapaľovacou sviečkou. Explózia plynov ohrieva a súčasne urýchľuje častice prášku hrdlom horáka smerom k povlakovanej súčasti. Na čistiaci preplach komory a valca pištole sa po každej detonácií používa dusík. Tento proces sa cyklicky opakuje s frekvenciou viac než 100 cyklov za minútu. 

 

Vysokorýchlostné termické striekanie plameňom – HVOF

Táto metóda termického striekania efektívne využíva vysokú kinetickú energiu a v obmedzenej miere tepelnú energiu, aby vytvorila kompaktný povlak s nízkou pórovitosťou a vysokou pevnosťou. Niektoré z týchto vrstiev majú priľnavosť viac než 83 MPa. Majú veľmi jemne zrnitý povrch, s veľmi nízkym obsahom oxidov a tieto vrstvy vykazujú len veľmi nízke zvyškové vnútorné napätia. Metóda je v podstate variácia plameňového striekania (Low Velocity Oxygen Fuel - LVOF) s použitím prídavného materiálu vo forme prášku, v ktorom je na usmernenie toku plynu použitý špeciálne upravený horák. Všeobecne systém HVOF (High Velocity Oxygen Fuel) charakterizuje nižšia tepelná energia, ale zvýšená kinetická energia v dôsledku nadzvukovej rýchlosti spalín a teda vysokej rýchlosti dopadajúcich striekaných čiastočiek, obr. 45.

 

13

 

14

 

Teplota plameňa (5500°K) predurčuje túto technológiu k nástreku kovov a ich zliatin s nízkou a strednou teplotou tavenia. Typickými materiálmi pre HVOF nástrek sú cermety, najčastejšie na báze karbidov volfrámu, chromú a titánu. Typickými aplikáciami sú povlaky odolné proti opotrebeniu a korózií v rôznych prostrediach, obr. 46.

 

Termické striekanie laserom

Proces striekania laserom, obr. 47, charakterizuje vháňanie prášku do laserového lúča pomocou vhodnej dýzy na prášok. Radiácia laserového lúča taví prášok. Striekané častice prenáša na základný materiál nosný plyn a gravitácia. Nanesená vrstva sa môže chrániť vrstvou plynu.

 

15

Udalosti

Katedrovica_PPSV_2025

Dňa 04.03.2025 sa uskutočnila akcia s názvom Katedrovica našich študentov zo študijného programu PPSV Ing. 1. a 2. ročník. Radi by sme sa týmto poďakovali za užasnú atmosféru a skvelú zábavu.  

fotogaléria: Katedrovica_PPSV_2025 

 


Medzinárodná vedecká konferencia KSIT 2024

V dňoch 02 až 05.11.2024 sa na Táloch uskutočnila konferencia KSIT 2024. Stretli sa na nej odborníci z oblasti hutníctva, metalurgie a priemyslu zo Slovenska, Českej republiky, Poľska či Rumunska. Podujatie bolo zároveň oslavou tridsiateho výročia založenia vedeckého časopisu Acta Metallurgica Slovaca.    

foto z konferencie: KSIT 2024 

 


Erasmus pobyt v rámci PhD. štúdia, rok 2024

Ing. Samuel Vilkovský sa v rámci doktorandského štúdia zúčastnil jednomesačného pobytu v rámci Erasmus+ Traineeship na Strojníckej fakulte Univerzity v Ľubľane, Slovinsko, ktoré mu rozšírilo doterajšie poznatky o ďalšie akademické príležitosti. V rámci uvedeného pobytu na tejto fakulte sa tiež upriamil na budúcu vedeckú spoluprácu s touto univerzitou v oblasti tvárnenia pod vedením prof. Pepelnjaka. Svoje doterajšie poznatky z oblasti simulácií tvárniacich procesov rozšíril o možnosti využívania neurónových sietí (Neural Network) a metódy Random Forest, ktoré prispeli k novému pohľadu na nové moderné výskumné techniky a metodológie. Jeho ďalšie skúseností zo svojho pobytu na univerzite v Ľubľane p. Ing. Vilkovského si môžete prečítať kliknutím na link nižšie.    

ERASMUS Traineeship v Ľubľane 

 


RoadShow Sumitomo DEMAG

Dňa 21.05.2024 navštívili zástupcovia spoločnosti Sumitomo DEMAG Ústav technologického a materiálového inžinierstva na Strojníckej fakulte TUKE. Táto spoločnosť prezentovala špičkové riešenia v oblasti technológie vstrekovania plastov, vrátane reálnej ukážky na vstrekovacom stroji. Prezentácia bola určená ako pre zamestnancov Ústavu technologického a materiálového inžinierstva, tak aj pre študentov a rovnako pre zástupcov rôznych firiem z KE a okolia. Svojimi odbornými znalosťami z oblasti vstrekovania plastov poukázala na najnovšie trendy, nástroje, ako aj funkcie a riadiace panely zobrazujúce celý proces vstrekovania. Jednou z mnohých funkcií bolo oboznámenie sa s tzv. funkciou activeMeltControl, ktorá prispôsobuje vstrekovací proces zmenám materiálu (vrátane regranulátu), automatickej úprave tlaku, či korekcii kolísania hmotnosti výlisku.   

foto z návštevy: RoadShow Sumitomo DEMAG

 


Návšteva firmy Volvo Cars

Dňa 14.02.2024 navštívili zástupcovia spoločnosti Volvo Cars Ústav technologického a materiálového inžinierstva na Strojníckej fakulte TUKE. Zaujímali sa o študijné programy orientované na problematiku automobilovej výroby, vedecko-výskumnú činnosť a možnosti vzájomnej spolupráce. Prebehla diskusia o možnosti uplatnenia našich absolventov v rámci spoločnosti. Množstvo študijných programov našej fakulty ponúka širokú škálu absolventov, ktorí môžu nájsť uplatnenie v novo vznikajúcej spoločnosti vo Valaliky Industrial park. V nasledujúcom období zástupcovia spoločnosti Volvo Cars navštívia laboratóriá a pracoviská Strojníckej fakulty.   

foto z návštevy: VOLVO

 


Návšteva firmy TRUMPF

Dňa 29.11.2023 sa konala exkurzia pre študentov Bc. štúdia TMaISV vo firme TRUMPF Košice, ktorá prezentovala študentom prácu na jednotlivých strojoch, ako aj samotné výhody a nevýhody uplatnenie lasera v procesoch výroby.   

foto z exkurzie: TRUMPF

 


Návšteva firmy U. S. Steel Košice, Labortest

Dňa 15.11.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme U. S. Steel Košice, Labortest, ktorá prezentovala študentom realizáciu rôznych chemických analýz, skúšok, rozborov a stanovenia fyzikálnych a mechanických vlastností materiálov.   

foto z exkurzie: U.S.Steel

 


Oznam pre študentov 1. Ing. ročníka, odbor PPSV 

Dňa 17.10.2023 (utorok) sa uskutoční na Mäsiarskej ulici 74, 1. poschodie, učebňa S12, v čase od 10:50 do 12:20 hod. prednáška/workshop odborníka z praxe z firmy BSH Michalovce.

 


Oznam pre študentov

Vážení študenti, Siemens Digital Industries Software a SOVA Digital Vás srdečne pozývajú dňa 11. októbra 2023 o 15:15 hod. na stretnutie k téme: Nová generácia vývoja výrobkov pre dnešných inžinierov v platforme Solid Edge.   

bližšie informácie nájdete v letáku

 


Medzinárodná vedecká konferencia PRO-TECH-MA 2023 a Košický summit inovácií a technológií KSIT 2023 

V dňoch 06. - 08.09.2023 sa konala medzinárodná vedecká konferencia v Herľanoch.   

foto z konferencie: PRO-TECH-MA 2023

 


Návšteva firmy RF Elements 

Dňa 27.06.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme RF Elements v ich vývojovo výrobnom centre v Humennom.   

foto z exkurzie: RF elements

 


Návšteva firmy TRUMPF Slovakia s.r.o

Dňa 13.04.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme TRUMPF Slovakia s.r.o.  

foto z exkurzie: TRUMPF

 


Konferencia PRO-TECH-MA 2023

V dňoch 06-08.09 2023 sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia PRO-TECH-MA 2023 a Košický summit inovácií a technológií "KSIT 2023" na mieste Košice - ÚVZ Herľany. 

Viac informácií nájdete na stránke: PRO-TECH-MA 2023


Konferencie PRO-TECH-MA 2022

V dňoch 23-24.06 2022 sa uskutočnila medzinárodná konferencia PRO-TECH-MA 2022 s názvom PROGRESSIVE TECHNOLOGIES AND MATERIALS IN MECHANICAL ENGINEERING na mieste Nowe Depułtycze, Chełm, Poľsko. 

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: PRO-TECH-MA 2022


Medzinárodná konferencia NEWEX o spracovaní kompozitných a nanokompozitných materiáloch

V dňoch 02-04.05 2022 sa uskutočnila medzinárodná konferencia organizovaná v rámci projektu H2020 NEWEX s názvom Výskum a vývoj novej generácie strojov na spracovanie kompozitných a nanokompozitných materiálov na mieste Funchal, Madeira, Portugalsko. Na konferencii odznelo niekoľko hlavných prednášok a prezentácií výskumníkov v rámci výskumnej a vzdelávacej siete NEWEX H2020, financovanej Európskou komisiou prostredníctvom projektu Marie Skłodowska-Curie Actions of H2020, Research and Innovation Staff Exchange (RISE).

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: NEWEX konferencia


Seminár Simulating Manufacturing

Dňa 24.03 2022 sa uskutočnil seminár v priestoroch zasadačky našej katedry KTMaPPV Mäsiarska 74, ktorý bol zameraný na Simulating Manufacturing pomocou nasledovných produktov: 

 - Simulating Forming

 - Simulating Welding

 - Simulating Additive

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: seminar simulating Manufacturing


       Letná škola CEEPUS 2021

Študenti KTMaPPV absolvovali v rámci štipendijného programu CEEPUS študijný pobyt na univerzite Politechnika Svietokrzyska v Kielcach v Poľsku. V rámci dvojtýždňového pobytu mali možnosť absolvovať zaujímavé prednášky, navštíviť centrum laserových technológií, viaceré laboratóriá, ale aj spoznať mesto a jeho okolie v rámci voľného času. V rámci letnej školy navštívili aj 25. ročník výstavy PLASTPOL.

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: letná škola CEEPUS 2021


       Revitalizácia priestorov KTMaPPV

Počas letných mesiacov došlo k obnove areálu priestorov Katedry technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby na Mäsiarskej ulici.

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: revitalizácia priestorov KTMaPPV


       PRO-TECH-MA 2020

V dňoch 21.10 2020 sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia (miesto konania Rzeszów). Bližšie informácie nájdete na stránke

https://protechma2020.prz.edu.pl/main-page

  


       Letná škola CEEPUS

Študenti 2.ročníka inžinierskeho štúdia študijného programu PPSV absolvovali v rámci štipendijného programu CEEPUS študijný pobyt na univerzite Politechnika Świętokrzyska v Kielcach v Poľsku. V rámci dvojtýždňového pobytu mali možnosť absolvovať zaujímavé prednášky, navštíviť centrum laserových technológií, ale aj spoznať mesto a jeho okolie v rámci voľného času.  

         fotogaléria zo študijného pobytu


       PRO-TECH-MA 2019

V dňoch 15 - 17.09 2019 sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia v Herľanoch. Pozvaní sú všetci záujemcovia zo Slovenska a zo zahraničia. Bližšie informácie nájdete na stránke:  

         https://www.sjf.tuke.sk/kstam/protechma/


       Deň otvorených dverí 2019

        Fotogaléria deň otvorených dverí

Dňa 20. marca 2019 sa konalo v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach podujatie s názvom ,,Deň otvorených dverí", ktorého sa zúčastnila široká vedecká i laická verejnosť ako aj študenti a učitelia stredných škôl. V rámci podujatia Dňa otvorených dverí, zamestnanci Katedry strojárskych technológií a materiálov informovali o možnostiach štúdia Bc. študijného programu Technológie, manažment a inovácie strojárskej výroby ako aj o poznatkoch, ktoré môžu študenti získať a potom uplatniť v praxi po vyštudovaní ďalších študijných programov na KSTaM. 


newex HORIZON 2020 - NEWEX projekt

                    Fotogaléria

Dňa 25-26.02.2019 sa konalo na KSTaM stretnutie manažmentu a workshop v rámci medzinárodného projektu NEWEX s názvom „Výskum a vývoj novej generácie strojov pre spracovanie kompozitných a nanokompozitných materiálov“, kde ide o návrh a výrobu nového inovatívneho vytlačovacieho stroja. Realizácia tohto projektu podporuje skutočnú spoluprácu medzi priemyslom a školstvom, ktorá má kľúčový význam z hľadiska európskej stratégie rozvoja vo výskumnej oblasti.  


Snímka1

STEEL Park

Kreatívna fabrika
Na našej katedre pod vedením prof. Ing. Emila Spišáka, CSc. a Ing. Juraja Hudáka, CSc. ako aj ďalších pedagógov, pracovníkov a študentov a garantom projektu U.S. Steel Košice bol postupne pripravovaný a realizovaný jeden z exponátov - výroba autíčka z oceľového plechu. 


 

sutaz icon

 

Súťaž

Fotogaléria

Dňa 19.3.2015 sa konala súťaž študentov SjF TU v Košiciach v programovaní CNC strojov. Pripravila ju Katedra počítačovej podpory technológií a Katedra strojárskych technológií a materiálov pod záštitou dekana Strojníckej fakulty Dr.h.c. mult. prof. Ing. Františka TREBUŇU, CSc.


7 512

 

Konferencia

 

V dňoch 7. a 9. 10. 2015 sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia Pro-tech-ma 2015 a Povrchové inžinierstvo 2015, ktorú organizovala Katedra strojárskych technológií a materiálov v spolupráci s univerzitami Politechnika Rzeszowska a POlitechnika Lubelska z Poľks. Konferencia sa konala v hoteli Hubert v Gerlachove v prostredí Vysokých Tatier.

EUR-ACE akreditácia študijného programu Počítačová podpora strojárskej výroby

Akreditáciou EUR-ACE získa vysoká škola značku EUR-ACE, ktorá jej umožňuje zaradiť sa medzi popredné európske univerzity a vysoké školy, ktoré túto značku už získali. Študentom poskytuje istotu, že absolvovaním EUR-ACE akreditovaného štúdia, budú spĺňať najprísnejšie kritériá kladené na absolventov v európskej podnikovej praxi. Značka EUR-ACE garantuje, že jej držiteľ spĺňa náročné kritériá, ktoré sa týkajú nielen organizácie, ale aj obsahu a výstupov študijného programu.

 

EUR ACE Bachelor   EUR ACE Master

Kalendár

Žiadna udalosť nie je v kalendári
Máj 2025
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zváračská škola

 

zvaracska skola

 

cert1 001

 tuke mais mail telefon stravovanie kniznica zamestnanci

"Ideas alone have little worth. The value of innovation lies in its practical implementation"

 

Werner von Siemens (in letter to his brother Carl, 1865)

katedra mapa

Mäsiarska 74
040 01 Košice - staré mesto
Slovenská republika

Kontakt

Katedra technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby
Ústav technologického a materiálového inžinierstva
Strojnícka fakulta
Technická univerzita v Košiciach

 

Vedúci katedry a riaditel ústavu: prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
tel.: 055/602 3502
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Sekretariát: Ing. Eva Krupárová
tel.: 055/602 3502
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

https://www.facebook.com/KatPPT

 

budova