Katedra

Vitajte na web stránke našej katedry

Katedra technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby je súčasťou Ústavu technologického a materiálového inžinierstva Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. V súčasnosti je oblasť výuky na našej katedre zameraná na dostupné konvenčné a progresívne technológie výroby súčiastok v strojárskej výrobe ako aj na využitie CAx technológií pri navrhovaní a optimalizovaní výrobných postupov. Náplňou predmetov je teória a technológia obrábania, plošného i objemového  tvárnenia, spracovania plastov, zvárania a povrchových úprav. Obsah predmetov zahŕňa návrhy technologických postupov, výrobnej techniky, návrh a konštrukciu prípravkov a nástrojov, experimentálne metódy v strojárskej technológii, progresívne spôsoby výroby výrobkov, navrhovanie a konštrukciu foriem pre plastové výlisky, simulácie zatekania taveniny do dutiny formy, mechanizáciu a automatizáciu výroby. V rámci uplatňovania jednotlivých metód a návrhov pri rôznych technologických postupoch používame CAD/CAM/CAE systémy, simulačné programy ako napr. PAM-STAMP, SolidCAM, Moldex 3D a iné. V rámci nášho pracoviska vyvíjame, alebo sa podieľame na výskume v oblasti tvárnenia, zvárania, obrábania, spracovania plastov, povrchových úprav, tenkých vrstiev a množstva ďalších s cieľom podporiť priemyselné prostredie a zabezpečiť jeho trvalý udržateľný hospodársky rozvoj. Snažíme sa byť vždy ústretoví a otvorení možným príležitostiam pre novú spoluprácu. V prípade akýchkoľvek informácií nás prosím neváhajte kontaktovať.

 

Príďte k nám študovať progresívne študijné programy.

 

 

Technológie, manažment a inovácie strojárskej výroby

Bc. štúdium

 

TMaISV Bc

 

          

Počítačová podpora strojárskej výroby Bc.

Bc. štúdium

studuj kppt bc

 

          

Strojárske technológie

Ing. štúdium

studuj strojarske technologie

 

                                         

Počítačová podpora strojárskej výroby Ing.

Ing. štúdium

studuj kppt ing

 

          

 

Organické povlaky

Aplikácia organických povlakov na povrch súčiastok patrí medzi najbežnejší spôsob ochrany proti atmosférickým vplyvom. Používajú sa na ochranu kovových výrobkov a konštrukcií pred koróziou, predovšetkým proti účinkom atmosféry a vody. Akosť povlakov zahrňuje ich ochrannú účinnosť a vzhľadovú stálosť. Ochranná účinnosť je výslednicou dvoch vzájomne sprevádzaných funkcií povlakov - bariérového mechanizmu a schopnosti blokovať povrch kovu.

 

Organické povlaky sú organické látky, ktoré sú v stave polotekutosti alebo tekutosti. Po nanesení a zaschnutí náteru na povrchu súčiastky vzniká neprerušovaný mechanický trvanlivý povlak.

Rozdelenie organických povlakov:

  1. povlaky z náterových látok
  2. povlaky z polymérnych materiálov
  3. povlaky pre dočasnú ochranu

 

a) Povlaky z náterových látok

Ochranná účinnosť povlakov z náterových látok je ovplyvnená:

  • akosťou a čistotou základného materiálu,
  • antikoróznymi vlastnosťami základných náterov,
  • priepustnosťou povlaku pre ióny, kyslík a vodu,
  • adhéziou náteru,

 

Náterová látka je zložená z nasledujúcich základných zložiek:

  1. filmotvorná látka (spojivo, zmäkčovadlo) - nosné médium, ktoré tvorí vlastnú kvapalnú (neprchavú) časť. Charakter filmotvornej látky má vplyv na vlastnosti náteru. Spojivo spoločne s prchavými zložkami tvorí najčastejšie roztok, tzv. základný lak, ktorý by bez pridania pigmentov vytvoril priehľadný transparentný náterový film.
  2. pigmenty, plnidlá a farbivá - malé nerozpustné čiastočky rozptýlené v médiu. Sú to farebné prášky nerozpustné v spojivách a rozpúšťadlách, ktoré dodávajú náterovým látkam farebný odtieň, kryciu schopnosť, svetelnú stálosť a niektoré špeciálne vlastnosti (pasivačnú schopnosť, elektrickú vodivosť a pod.).
  3. prchavé zložky – rozpúšťadlá, riedidlá - upravujú viskozitu filmotvornej látky pre určitý spôsob nanášania. Riedidlá sú obvykle zmesou pravých a nepravých rozpúšťadiel, ktoré slúžia ako prostriedok pre zníženie viskozity náterových látok, aby bola umožnená ich aplikácia zvoleným spôsobom.
  4. ostatné prísady -  rôzne aditíva – pomocou nich sa dosahuje lepšia a rýchlejšia dispergácia pigmentov v náterovej látke, zabraňuje sa jej peneniu, obmedzuje sa usadzovaniu pigmentov.

Spôsoby nanášania povlakov z náterových látok

Môže sa realizovať nasledovnými spôsobmi:

  • Nanášanie štetcom - je to jednoduchá, univerzálna technológia, ktorá umožňuje natieranie predmetov ľubovoľnej veľkosti a tvarov. Je vhodná pri realizácii základných náterov. Straty pri nanášaní sú minimálne, 4-6 %. Nevýhodou je veľká prácnosť a malý výkon na pracovníka, preto sa tento spôsob využíva prevažne v kusovej výrobe. K natieraniu sa používajú rôzne druhy štetcov, pre špeciálne práce tiež jednoúčelové štetce.
  • Nanášanie valčekompoužíva sa pri nanášaní veľkých hladkých plôch. Je to jednoduchý spôsob nanášania, v porovnaní s natieraním štetcom je výkonnosť 2-2,5 krát vyššia. Straty náterovej látky sú malé, 4-6 %, manipulácia veľmi jednoduchá. Valčekom sa nanášajú pomaly zasychajúce náterové hmoty. Prevedením valčeky sú buď so zásobníkom na farbu alebo bez zásobníka.
  • Nanášanie náterových látok navaľovaním - spôsob mechanického nanášania, kde sústava valcov nanáša náterovú látku zo zásobníka na pohybujúcu sa plochu. Navaľovaním je možné nanášať náterové látky na hladké a ploché výrobky.
  • Nanášanie náterových látok máčaním - je to spôsob nanášania, pri ktorom sa výrobky ponárajú do nádrže s náterovou látkou, z ktorej sa potom rovnomernou rýchlosťou vynárajú. Pri vynáraní výrobku z nádrže prebytočné množstvo náterovej látky z povrchu výrobku stečie a ostávajúci povlak vytvára vlastný náter.
  • Nanášanie náterových hmôt striekaním - princíp striekania je vo vytvorení makroskopických čiastočiek - kvapôčok, ktoré sú vrhané na povrch. Následkom tekutého stavu sa kvapôčky po dopade na povrch adhéziou a účinkom povrchového napätia navzájom spojujú a zlievajú, a vytvárajú hladkú, súvislú náterovú vrstvu.
  • Pneumatické striekaniepoužitie tejto technológie je univerzálne, ako v kusovej tak aj v hromadnej výrobe. Je možné ním nanášať všetky druhy náterových hmôt, okrem náterových hmôt pigmentovaných olovom alebo inými toxickými látkami.

    Striekacie pištole, používané pri aplikácii tejto technológie, poznáme:

    - s hornou nádobkou (spádové), obr.1,

    - so spodnou nádobkou (nasávacie), obr.2,

    - s tlakovým prívodom náteru z tlakového zásobníka.

 

Obr 1 a 2

 

  • Elektrostatické nanášanie náterových látok - podstatou je základný fyzikálny jav - vzájomné priťahovanie častíc s rozdielnym elektrickým nábojom. Jemne rozprášené čiastočky náterovej látky v špeciálnom zariadení, pripojenom na záporný pól generátora vysokého napätia, získavajú záporný náboj a sú unášané po silokrivkách elektrického poľa na uzemnený predmet, obr.3. Odovzdajú svoj náboj a adhéznymi silami zostávajú priľnuté na povrchu predmetu, kde vytvárajú  súvislý náterový systém.

Obr 3

 

  • Nanášanie náterových hmôt elektroforeticky - princíp spočíva v ponorení vodivého predmetu do kúpeľa so špeciálnou vodouriediteľnou náterovou látkou. Predmet je pripojený na anódu, vaňa alebo pomocné elektródy uložené vo vani na katódu. Pôsobením jednosmerného prúdu sa vytvára medzi výrobkom a pomocnou elektródou elektrické pole. Záporné nabité častice sušiny náterovej látky sa pohybujú po siločiarach elektrického poľa v kúpeli smerom k anóde. Na výrobku sa vylučujú a vytvárajú povlak obr.4.

 organicke povlaky

b) Povlaky z polymérnych materiálov

 

Povlaky z polymérnych materiálov sú vyrábané vo forme veľmi jemného prášku s priemernou hodnotou veľkosti zrna 40-50 µm. Po aplikácii na predupravený kovový substrát je nevyhnutné nanesený materiál ohriať v peci za účelom dosiahnutia kompaktného povlaku.

Okrem základného systému živice s vytvrdzovacím činidlom (spojivo/tvrdidlo) výslednú práškovú náterovú hmotu tvoria:

-  pigmenty - prispievajú k farebným a krycím vlastnostiam práškových náterov,

-  plnidlá (výplne) - znižujú cenu východiskových surovín a dávajú aplikáciám ich vlastnosti.

-  prísady - napomáhajú užitočným vlastnostiam (rozliv filmu, tvorba textúry a štruktúry).

Ich hlavnými ekologickými výhodami sú:

  • neobsahujú rozpúšťadlá,
  • majú 100 % pevný podiel,
  • pigmenty sú bez nebezpečných ťažkých kovov (olova, kadmia),
  • minimum odpadového materiálu (prakticky bezodpadová technológia),
  • ich systém recyklácie a jednoduché zneškodnenie práškového odpadu.

 

Nanášanie práškových povlakov z polymérnych materiálov na základný materiál je možné realizovať:

  • naprašovaním - predohriaty predmet sa popráši pomocou práškovou náterovou hmotou, ktorá sa vplyvom tepla nataví a zliatím vytvorí homogénny povlak,
  • fluidizáciou - používa sa vaňa, obr. 5, ktorá má dvojité dno a vnútorné dno je pórovité. Do priestoru medzi dnami je privádzaný vzduch, ktorý sa šíri do práškového plastu pórovitým dnom. Prášok nadobúda vlastnosti podobné vlastnostiam kvapaliny. Do takto pripraveného prášku sa ponorí kovová súčiastka, ktorá je predhriata, čím vzniká natavenie súvislej vrstvy plastu,

Obr 5

 

  • striekaním v elektrostatickom poli - „komaxitovanie“. Práškový povlak je nanášaný striekaním pomocou elektrostatickej pištole v elektrostatickom poli a následne sa vypaľuje.
  • striekaním v elektrickom poli - v špeciálne upravenej striekacej pištoli dostáva prúdiaci prášok elektrický náboj a po siločiarach elektrického poľa je priťahovaný na uzemnený predmet. Prášok priľne k predmetu vplyvom elektrického náboja, potom môže byť prepravovaný do vypaľovacej komory, kde sa prášok nataví a zleje do súvislej vrstvy.
  • žiarovým striekaním – používajú sa trysky, kde je obmedzený priamy kontakt plameňa s plastovými časticami a strieka sa pri nižších teplotách nosného prostredia tak, že natavujú sa iba povrchové vrstvy častíc. Celkové dotavenie a zliatie povlaku nastáva účinkom tepla predohriateho predmetu a vplyvom plameňa pištole.

 

c) Povlaky pre dočasnú ochranu

   Dočasná protikorózna ochrana je ochrana proti atmosférickej korózii ako nechránených kovových povrchov výrobkov či zariadení (tzn. povrchov bez trvalej, protikoróznej ochrany náterovými systémami, alebo galvanicky pokovovanými), tak povrchov s trvalými protikoróznymi ochranami po dobu ich skladovania či prepravy od výrobcu k užívateľovi. Dočasná protikorózna ochrana zabezpečuje výrobky pred koróznym poškodením iba po určité obdobie, než dôjde k vlastnému používaniu výrobkov, t.j. v priebehu ich skladovania a prepravy.Kritériom pre výber prostriedkov dočasnej ochrany je požadovaná doba ochrany, ktorá môže byť:

- medzioperačná (do jedného mesiaca),

- krátkodobá (do šiestich mesiacov),

- strednodobá (max. do 2 rokov),

- dlhodobá (až do 10 rokov – špeciálne prípady: vojenská technika, technika pre prípady katastrof a pod.).

Udalosti

Katedrovica_PPSV_2025

Dňa 04.03.2025 sa uskutočnila akcia s názvom Katedrovica našich študentov zo študijného programu PPSV Ing. 1. a 2. ročník. Radi by sme sa týmto poďakovali za užasnú atmosféru a skvelú zábavu.  

fotogaléria: Katedrovica_PPSV_2025 

 


Medzinárodná vedecká konferencia KSIT 2024

V dňoch 02 až 05.11.2024 sa na Táloch uskutočnila konferencia KSIT 2024. Stretli sa na nej odborníci z oblasti hutníctva, metalurgie a priemyslu zo Slovenska, Českej republiky, Poľska či Rumunska. Podujatie bolo zároveň oslavou tridsiateho výročia založenia vedeckého časopisu Acta Metallurgica Slovaca.    

foto z konferencie: KSIT 2024 

 


Erasmus pobyt v rámci PhD. štúdia, rok 2024

Ing. Samuel Vilkovský sa v rámci doktorandského štúdia zúčastnil jednomesačného pobytu v rámci Erasmus+ Traineeship na Strojníckej fakulte Univerzity v Ľubľane, Slovinsko, ktoré mu rozšírilo doterajšie poznatky o ďalšie akademické príležitosti. V rámci uvedeného pobytu na tejto fakulte sa tiež upriamil na budúcu vedeckú spoluprácu s touto univerzitou v oblasti tvárnenia pod vedením prof. Pepelnjaka. Svoje doterajšie poznatky z oblasti simulácií tvárniacich procesov rozšíril o možnosti využívania neurónových sietí (Neural Network) a metódy Random Forest, ktoré prispeli k novému pohľadu na nové moderné výskumné techniky a metodológie. Jeho ďalšie skúseností zo svojho pobytu na univerzite v Ľubľane p. Ing. Vilkovského si môžete prečítať kliknutím na link nižšie.    

ERASMUS Traineeship v Ľubľane 

 


RoadShow Sumitomo DEMAG

Dňa 21.05.2024 navštívili zástupcovia spoločnosti Sumitomo DEMAG Ústav technologického a materiálového inžinierstva na Strojníckej fakulte TUKE. Táto spoločnosť prezentovala špičkové riešenia v oblasti technológie vstrekovania plastov, vrátane reálnej ukážky na vstrekovacom stroji. Prezentácia bola určená ako pre zamestnancov Ústavu technologického a materiálového inžinierstva, tak aj pre študentov a rovnako pre zástupcov rôznych firiem z KE a okolia. Svojimi odbornými znalosťami z oblasti vstrekovania plastov poukázala na najnovšie trendy, nástroje, ako aj funkcie a riadiace panely zobrazujúce celý proces vstrekovania. Jednou z mnohých funkcií bolo oboznámenie sa s tzv. funkciou activeMeltControl, ktorá prispôsobuje vstrekovací proces zmenám materiálu (vrátane regranulátu), automatickej úprave tlaku, či korekcii kolísania hmotnosti výlisku.   

foto z návštevy: RoadShow Sumitomo DEMAG

 


Návšteva firmy Volvo Cars

Dňa 14.02.2024 navštívili zástupcovia spoločnosti Volvo Cars Ústav technologického a materiálového inžinierstva na Strojníckej fakulte TUKE. Zaujímali sa o študijné programy orientované na problematiku automobilovej výroby, vedecko-výskumnú činnosť a možnosti vzájomnej spolupráce. Prebehla diskusia o možnosti uplatnenia našich absolventov v rámci spoločnosti. Množstvo študijných programov našej fakulty ponúka širokú škálu absolventov, ktorí môžu nájsť uplatnenie v novo vznikajúcej spoločnosti vo Valaliky Industrial park. V nasledujúcom období zástupcovia spoločnosti Volvo Cars navštívia laboratóriá a pracoviská Strojníckej fakulty.   

foto z návštevy: VOLVO

 


Návšteva firmy TRUMPF

Dňa 29.11.2023 sa konala exkurzia pre študentov Bc. štúdia TMaISV vo firme TRUMPF Košice, ktorá prezentovala študentom prácu na jednotlivých strojoch, ako aj samotné výhody a nevýhody uplatnenie lasera v procesoch výroby.   

foto z exkurzie: TRUMPF

 


Návšteva firmy U. S. Steel Košice, Labortest

Dňa 15.11.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme U. S. Steel Košice, Labortest, ktorá prezentovala študentom realizáciu rôznych chemických analýz, skúšok, rozborov a stanovenia fyzikálnych a mechanických vlastností materiálov.   

foto z exkurzie: U.S.Steel

 


Oznam pre študentov 1. Ing. ročníka, odbor PPSV 

Dňa 17.10.2023 (utorok) sa uskutoční na Mäsiarskej ulici 74, 1. poschodie, učebňa S12, v čase od 10:50 do 12:20 hod. prednáška/workshop odborníka z praxe z firmy BSH Michalovce.

 


Oznam pre študentov

Vážení študenti, Siemens Digital Industries Software a SOVA Digital Vás srdečne pozývajú dňa 11. októbra 2023 o 15:15 hod. na stretnutie k téme: Nová generácia vývoja výrobkov pre dnešných inžinierov v platforme Solid Edge.   

bližšie informácie nájdete v letáku

 


Medzinárodná vedecká konferencia PRO-TECH-MA 2023 a Košický summit inovácií a technológií KSIT 2023 

V dňoch 06. - 08.09.2023 sa konala medzinárodná vedecká konferencia v Herľanoch.   

foto z konferencie: PRO-TECH-MA 2023

 


Návšteva firmy RF Elements 

Dňa 27.06.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme RF Elements v ich vývojovo výrobnom centre v Humennom.   

foto z exkurzie: RF elements

 


Návšteva firmy TRUMPF Slovakia s.r.o

Dňa 13.04.2023 sa konala exkurzia pre študentov Ing. štúdia PPSV vo firme TRUMPF Slovakia s.r.o.  

foto z exkurzie: TRUMPF

 


Konferencia PRO-TECH-MA 2023

V dňoch 06-08.09 2023 sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia PRO-TECH-MA 2023 a Košický summit inovácií a technológií "KSIT 2023" na mieste Košice - ÚVZ Herľany. 

Viac informácií nájdete na stránke: PRO-TECH-MA 2023


Konferencie PRO-TECH-MA 2022

V dňoch 23-24.06 2022 sa uskutočnila medzinárodná konferencia PRO-TECH-MA 2022 s názvom PROGRESSIVE TECHNOLOGIES AND MATERIALS IN MECHANICAL ENGINEERING na mieste Nowe Depułtycze, Chełm, Poľsko. 

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: PRO-TECH-MA 2022


Medzinárodná konferencia NEWEX o spracovaní kompozitných a nanokompozitných materiáloch

V dňoch 02-04.05 2022 sa uskutočnila medzinárodná konferencia organizovaná v rámci projektu H2020 NEWEX s názvom Výskum a vývoj novej generácie strojov na spracovanie kompozitných a nanokompozitných materiálov na mieste Funchal, Madeira, Portugalsko. Na konferencii odznelo niekoľko hlavných prednášok a prezentácií výskumníkov v rámci výskumnej a vzdelávacej siete NEWEX H2020, financovanej Európskou komisiou prostredníctvom projektu Marie Skłodowska-Curie Actions of H2020, Research and Innovation Staff Exchange (RISE).

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: NEWEX konferencia


Seminár Simulating Manufacturing

Dňa 24.03 2022 sa uskutočnil seminár v priestoroch zasadačky našej katedry KTMaPPV Mäsiarska 74, ktorý bol zameraný na Simulating Manufacturing pomocou nasledovných produktov: 

 - Simulating Forming

 - Simulating Welding

 - Simulating Additive

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: seminar simulating Manufacturing


       Letná škola CEEPUS 2021

Študenti KTMaPPV absolvovali v rámci štipendijného programu CEEPUS študijný pobyt na univerzite Politechnika Svietokrzyska v Kielcach v Poľsku. V rámci dvojtýždňového pobytu mali možnosť absolvovať zaujímavé prednášky, navštíviť centrum laserových technológií, viaceré laboratóriá, ale aj spoznať mesto a jeho okolie v rámci voľného času. V rámci letnej školy navštívili aj 25. ročník výstavy PLASTPOL.

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: letná škola CEEPUS 2021


       Revitalizácia priestorov KTMaPPV

Počas letných mesiacov došlo k obnove areálu priestorov Katedry technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby na Mäsiarskej ulici.

Viac fotiek nájdete vo fotogalérií: revitalizácia priestorov KTMaPPV


       PRO-TECH-MA 2020

V dňoch 21.10 2020 sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia (miesto konania Rzeszów). Bližšie informácie nájdete na stránke

https://protechma2020.prz.edu.pl/main-page

  


       Letná škola CEEPUS

Študenti 2.ročníka inžinierskeho štúdia študijného programu PPSV absolvovali v rámci štipendijného programu CEEPUS študijný pobyt na univerzite Politechnika Świętokrzyska v Kielcach v Poľsku. V rámci dvojtýždňového pobytu mali možnosť absolvovať zaujímavé prednášky, navštíviť centrum laserových technológií, ale aj spoznať mesto a jeho okolie v rámci voľného času.  

         fotogaléria zo študijného pobytu


       PRO-TECH-MA 2019

V dňoch 15 - 17.09 2019 sa uskutoční medzinárodná vedecká konferencia v Herľanoch. Pozvaní sú všetci záujemcovia zo Slovenska a zo zahraničia. Bližšie informácie nájdete na stránke:  

         https://www.sjf.tuke.sk/kstam/protechma/


       Deň otvorených dverí 2019

        Fotogaléria deň otvorených dverí

Dňa 20. marca 2019 sa konalo v Univerzitnej knižnici Technickej univerzity v Košiciach podujatie s názvom ,,Deň otvorených dverí", ktorého sa zúčastnila široká vedecká i laická verejnosť ako aj študenti a učitelia stredných škôl. V rámci podujatia Dňa otvorených dverí, zamestnanci Katedry strojárskych technológií a materiálov informovali o možnostiach štúdia Bc. študijného programu Technológie, manažment a inovácie strojárskej výroby ako aj o poznatkoch, ktoré môžu študenti získať a potom uplatniť v praxi po vyštudovaní ďalších študijných programov na KSTaM. 


newex HORIZON 2020 - NEWEX projekt

                    Fotogaléria

Dňa 25-26.02.2019 sa konalo na KSTaM stretnutie manažmentu a workshop v rámci medzinárodného projektu NEWEX s názvom „Výskum a vývoj novej generácie strojov pre spracovanie kompozitných a nanokompozitných materiálov“, kde ide o návrh a výrobu nového inovatívneho vytlačovacieho stroja. Realizácia tohto projektu podporuje skutočnú spoluprácu medzi priemyslom a školstvom, ktorá má kľúčový význam z hľadiska európskej stratégie rozvoja vo výskumnej oblasti.  


Snímka1

STEEL Park

Kreatívna fabrika
Na našej katedre pod vedením prof. Ing. Emila Spišáka, CSc. a Ing. Juraja Hudáka, CSc. ako aj ďalších pedagógov, pracovníkov a študentov a garantom projektu U.S. Steel Košice bol postupne pripravovaný a realizovaný jeden z exponátov - výroba autíčka z oceľového plechu. 


 

sutaz icon

 

Súťaž

Fotogaléria

Dňa 19.3.2015 sa konala súťaž študentov SjF TU v Košiciach v programovaní CNC strojov. Pripravila ju Katedra počítačovej podpory technológií a Katedra strojárskych technológií a materiálov pod záštitou dekana Strojníckej fakulty Dr.h.c. mult. prof. Ing. Františka TREBUŇU, CSc.


7 512

 

Konferencia

 

V dňoch 7. a 9. 10. 2015 sa uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia Pro-tech-ma 2015 a Povrchové inžinierstvo 2015, ktorú organizovala Katedra strojárskych technológií a materiálov v spolupráci s univerzitami Politechnika Rzeszowska a POlitechnika Lubelska z Poľks. Konferencia sa konala v hoteli Hubert v Gerlachove v prostredí Vysokých Tatier.

EUR-ACE akreditácia študijného programu Počítačová podpora strojárskej výroby

Akreditáciou EUR-ACE získa vysoká škola značku EUR-ACE, ktorá jej umožňuje zaradiť sa medzi popredné európske univerzity a vysoké školy, ktoré túto značku už získali. Študentom poskytuje istotu, že absolvovaním EUR-ACE akreditovaného štúdia, budú spĺňať najprísnejšie kritériá kladené na absolventov v európskej podnikovej praxi. Značka EUR-ACE garantuje, že jej držiteľ spĺňa náročné kritériá, ktoré sa týkajú nielen organizácie, ale aj obsahu a výstupov študijného programu.

 

EUR ACE Bachelor   EUR ACE Master

Kalendár

Žiadna udalosť nie je v kalendári
Máj 2025
pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zváračská škola

 

zvaracska skola

 

cert1 001

 tuke mais mail telefon stravovanie kniznica zamestnanci

"Ideas alone have little worth. The value of innovation lies in its practical implementation"

 

Werner von Siemens (in letter to his brother Carl, 1865)

katedra mapa

Mäsiarska 74
040 01 Košice - staré mesto
Slovenská republika

Kontakt

Katedra technológií, materiálov a počítačovej podpory výroby
Ústav technologického a materiálového inžinierstva
Strojnícka fakulta
Technická univerzita v Košiciach

 

Vedúci katedry a riaditel ústavu: prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
tel.: 055/602 3502
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Sekretariát: Ing. Eva Krupárová
tel.: 055/602 3502
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

https://www.facebook.com/KatPPT

 

budova