Department

Welcome to the website of our department

Department of Technology, Materials and Computer-Aided Technologies is part of the Institute of Technological and Materials Engineering, Faculty of Mechanical Engineering, Technical University in Košice. At present, the teaching area at our department is focused on available conventional and progressive technologies for the production of components in mechanical engineering as well as on the use of CAx technologies in designing and optimizing production processes. The content of the subjects is the theory and technology of machining, sheet metal forming a bulk forming, plastics processing, welding and surface treatment.

 

The content of subjects includes design of technological processes, production technology, design and construction of the tools, experimental methods in engineering technology, progressive methods of product production, design and construction of the molds for plastic moldings, simulation of melt flow into the mold cavity, mechanization and production automation. Within the application of individual methods and designs in various technological processes, we use CAD/CAM/CAE systems, simulation programs such as PAM-STAMP, SolidCAM, Moldex 3D and others. Within our workplace, we develop or participate in research in the field of forming, welding, machining, plastics processing, surface treatment, thin layers and many others in order to support the industrial environment and ensure its sustainable economic development. We always try to be accommodating and open to possible opportunities for new cooperation. In case of any information, please contact us. 

 

Come to us to study progressive study programs.

 

 

Technologies, management and innovations in mechanical engineering

Bc. study

 

bc technologies

 

          

Computer Support of Mechanical Engineering

Bc. study

bc computer

 

          

Engineering technologies

Ing. study

ing engineering

 

                                         

Computer Support of Mechanical Engineering

Ing. study

ing computer

 

          

 

There is no translation available.

Konverzné povlaky

Konverzné povlaky vznikajú reakciou kovového povrchu s prostredím, v ktorom sa kov počas povrchovej úpravy nachádza. Upravovaný kov sa teda zúčastňuje chemickej reakcie, a z toho vyplýva aj zloženie príslušného konverzného povlaku. Takýto povlak obsahuje aj chemické zlúčeniny, ktoré vznikli z upravovaného kovu a jednej alebo viacerých zložiek použitého kúpeľa. Konverzné povlaky sa vyznačujú pomerme veľkým elektrickým odporom, čo sa využíva najmä v protikoróznej ochrane kovových povrchov. Konverzné povlaky sa ďalej vyznačujú vysokou priľnavosťou k základnému kovu a nerozpustnosťou vo vode a iných rozpúšťadlách. 

Fosfátovanie

Fosfátovanie je chemický proces, pri ktorom ponorením alebo postrekom vzniká z roztokov kyseliny fosforečnej alebo fosforečnanov kovov na kovovom povrchu tenká, jemne kryštalická vrstva nerozpustných fosforečnanov kovov. Pretože vrstvy sú značne pórovité, a teda nasiakavé, plnia rad funkcií:

  • vytvárajú protikoróznu ochranu kovových súčiastok,
  • zlepšujú priľnavosť náterovej látky k povrchu kovu a zabraňujú podhrdzaveniu náteru,
  • zmenšujú trecie sily,
  • zlepšujú priľnavosť mazadla,
  • slúžia ako elektroizolačná vrstva.

Fosfátovacie roztoky sú v podstate dihydrogénfosforečnany, obr. 1:

  • zinočnaté
  • mangánaté
  • vápenato-zinočnaté
  • železnaté
  • vápenaté

 

Obr 1

Obr 1a

 

Fosfátovací prípravok na báze fosforečnanu zinočnatého obsahuje ako základnú látku voľnú kyselinu fosforečnú H3PO4 a dihydrogénfosforečnan zinočnatý Zn(H2PO4), ktorý je v rovnováhe s hydrogénfosforečnanom a fosforečnanom, ako aj s kyselinou fosforečnou. Vytvorenie kvalitného fosfátového povlaku vyžaduje zabezpečenie čistého kovového povrchu dokonalým odmastením, odstránením korózych produktov, okovín a iných nečistôt z upravovaného povrchu. Fosfátovacie prostriedky sa aplikujú buď ponorovým procesom alebo postrekom. Kvalita fosfátových povlakov sa vyjadruje ako plošná hmotnosť povlaku (g.m-2). Povlaky s malou plošnou hmotnosťou (0,3 až 6 g.m-2) sa používajú na úpravu povrchu pod nátery a povlaky s veľkou plošnou hmotnosťou (6 až 30 g.m-2) majú veľmi dobrú odolnosť proti korózii.

Chromátovanie

Chromátové vrstvy sa vytvárajú oxidačno - redukčnými procesmi na povrchu neželezných kovov, najmä zinku, kadmia, hliníka, horčíka, medi, mosadze, cínu, striebra z roztokov zlúčenín šesťmocného chrómu. Vrstva je amorfná a obsahuje komplexy trojmocného a šesťmocného chrómu. Chromátovanie sa používa ako ochranná a dekoratívna úprava, alebo sa ním vytvára medzivrstva pod nanášané nátery.

 

Chromátovú vrstvu predstavuje zložitá sústava chromátov chrómu a chrómanu zinočnatého. Uvedené reakcie sú sprevádzané zvyšovaním pH roztoku v blízkosti povrchu zinku, čo spôsobuje vznik ťažko rozpustných hydroxidov zinku, trojmocného chrómu a ich solí. Tieto zlúčeniny zapĺňajú póry chromátovej vrstvy, v dôsledku čoho vzniká na povrchu zinku bariérová vrstva, ktorá chráni povrch zinku pred koróziou. Na kvalitu chromátovej vrstvy má okrem zloženia roztoku a pracovných podmienok chromátovania vplyv tiež teplota sušenia chromátovej vrstvy, ktorá nesmie prekročiť 60 až 70°C. Zatiaľ čo predtým sa používali chromátovacie roztoky s relatívne vysokou koncentráciou CrCO3 alebo chrómanov - 100 g.l-1, dnes sa používajú prípravky, ktoré majú nízke koncentrácie Cr03 1 až 10 g.l-1. Chromátovanie sa realizuje pri teplote okolia, čas sa pohybuje od 1 do 5 min. Väčšina v súčasnosti používaných chromátovacích roztokov na báze chrómu je zložená zo zmesi Cr3+ a Cr6+, kyseliny dusičnej, niektorých inhibítorov korózie a tiež prísad, ktoré zlepšujú štruktúru chromátových vrstiev. Farba chromátovej vrstvy závisí od chemického zloženia roztoku a môže sa meniť od svetlomodrej cez olivovú až po čiernu. Farebné chromátové vrstvy (zložené predovšetkým zo zmesi solí a hydroxidov Cr3+ a Cr6+) majú oveľa lepšie ochranné vlastnosti ako bezfarebné alebo svetlomodré chromátové vrstvy, ktorých základom sú hydroxidy Cr3+ a zinku. Z environmentálneho hľadiska sú najprijateľnejšie chromátovacie roztoky, ktoré obsahujú chróm len vo forme Cr3+V poslednom období sa začínajú používať kombinované ochranné vrstvy - chromát a polymér (acetáty, mikromnožstvá polyoxietylénalkylfenolov a organosilikátov).

Eloxované povlaky 

Medzi najvýznamnejšie povrchové úpravy hliníka a jeho zliatin patrí anodická oxidácia (eloxovanie). Eloxované povlaky vynikajú vysokou koróznou odolnosťou, značnou tvrdosťou a oteruvzdomosťou. Sú veľmi dobrými elektrickými izolátormi. Eloxované povlaky hliníka a jeho zliatin sa využívajú v architektúre, v automobilovom priemysle, v doprave, v elektrotechnike, ale aj na výrobky dennej potreby.

Pri anodickej oxidácii sa vytvára na povrchu hliníka vo vhodných kúpeľoch povlak oxidu hlinitého pôsobením jednosmerného alebo striedavého prúdu. Upravovaný predmet je upevnený na závesoch ako anódy, katódy tvorí hliník, olovo, titán alebo nehrdzavejúca oceľ. Zjednodušene možno reakčný mechanizmus tvorby anodického povlaku v kúpeli s kyselinou sírovou opísať týmito reakciami:

Anóda: 2 Al + 3 SO42- + 3 H2O - 6 e- → Al2O3 + 3 H2SO4

Al2O3 + 3 H2SO4 → Al2(SO4)3 + 3 H2O

Katóda: 2 H3O+ + 2 e- → H2 + 2 H2O         

 

Reakcia Al2O3 + 3 H2SO4 → Al2(SO4)3 + 3 H2O je nežiaduca, pretože rozpúšťa vytvorený oxid hlinitý a zároveň viaže voľnú kyselinu sírovú, čím sa znižuje vodivosť oxidačného kúpeľa. Spätné rozpúšťanie vytvoreného povlaku prebieha tým rýchlejšie, čím je vyššia teplota a koncentrácia kyseliny v elektrolyte. Dobré chladenie a miešanie kúpeľa významne potláča rozpúšťanie vytvoreného povlaku. Pri bežnej anodickej oxidácii v kyseline sírovej a pri použití jednosmerného prúdu je zvyčajná anódová prúdová hustota jA = 1 až 1,5 A.dm-2, teplota 18 až 20°C a počas 40 až 60 min sa dosiahne hrúbka povlakov 10 až 20 μm. Tvrdé anodické povlaky vznikajú v chladených a intenzívne miešaných kúpeľoch. Pracovná teplota je -5 až +5°C, anódová prúdová hustota jA = 2,5 až 5 A.dm-2. Ich hrúbka býva 30 až 75 μm.

Okrem kyseliny sírovej sa používajú na anodickú oxidáciu aj iné kúpele, a to roztoky obsahujúce kyselinu šťaveľovú, fosforečnú, a roztoky, ktoré obsahujú oxid chrómový. Štruktúru anodicky oxidovanej vrstvy Al2O3 tvorí bezpórovitá veľmi tenká bariérová vrstva na rozhraní s kovom a vonkajšia podstatne hrubšia pórovitá časť povlaku. Často sa vychádza z predstavy o pravidelnej štruktúre vrstiev, ktoré pozostávajú z hexagonálnych buniek, ktorých stredom prechádzajú póry (obr. 2). Priemer pórov závisí od druhu použitého elektrolytu, hrúbka vrstvy od použitého napätia pri oxidácii. Oxidová vrstva hliníka, vytvorená anodickou oxidáciou, sa môže ďalej vyfarbovať jednou z troch metód, ktoré sa odlišujú charakterom vyfarbujúcej látky a jej polohou v oxidovom filme.

 

Adsorpčné vyfarbovanie, pri ktorom organické farbivá alebo anorganické pigmenty vstupujú do otvorov pórov v oxidovom povlaku a sú adsorbované v oblasti susediacej s povrchom oxidového povlaku.

Elektrolytické integrálne vyfarbovanie spočíva v tom, že povrch hliníka je súčasne eloxovaný i vyfarbovaný. Farebný efekt sa dosiahne v dôsledku špeciálnej mikroštruktúry Al2O3 a superpozíciou jemných častíc zabudovaných priamo vo vnútri oxidovej vrstvy.

Elektrolytické vyfarbovanie, pri ktorom sa najprv v prvom stupni vytvorí oxidový film. V druhom stupni sa koloidné čiastočky kovu ireverzibilne ukladajú na dne pórov oxidového filmu pôsobením striedavého prúdu na roztok soli príslušného kovu. Podobne ako pri integrálnych farebných povlakoch, farebnosť sa dosiahne rozptylom svetla na kovových čiastočkách. Tento spôsob vyfarbovania anodicky oxidovaného hliníka našiel svoje uplatnenie vo výrobe selektívnych vrstiev pre solárne kolektory.

Utesňovanie pórov

Anodickou oxidáciou vytvorená pórovitá vrstva na hliníku a jeho zliatinách má veľký špecifický povrch. Ak sa tieto póry nezaplnia (napr. vyfarbovaním) alebo neuzavrú, potom bude mať anodicky oxidovaný povlak menšiu koróznu odolnosť a vyššiu navlhavosť. Medzi používané spôsoby utesňovania eloxovaného hliníka patrí napr. utesňovanie horúcou destilovanou alebo deionizovanou vodou (hydro termálny spôsob), vodnou parou, organickými roztokmi, anorganickými pigmentami alebo studeným utesňovaním v roztokoch, ktoré obsahujú katióny Ni2+ a anióny F-. Novou metódou je uzatváranie pórov metódou sól-gél.

 

Obr 2

        

 

     

Events

Katedrovica_PPSV_2025

On 04.03.2025, an event called Katedrovica was held for our students from the PPSV Ing. 1st and 2nd year study programme. We would like to take this opportunity to thank you for the awesome atmosphere and great fun.  

fotogaléria: Katedrovica_PPSV_2025 

 


KSIT 2024 International Scientific Conference  

From 02 to 05.11.2024 the KSIT 2024 conference was held in Tály, Slovakia. It brought together experts from metallurgy, metallurgy and industry from Slovakia, the Czech Republic, Poland and Romania. The event was also a celebration of the thirtieth anniversary of the scientific journal Acta Metallurgica Slovaca.   

Photos

 


Erasmus scholarship for PhD studies, year 2024  

Ing. Samuel Vilkovský took part in a one-month Erasmus+ Traineeship at the Faculty of Mechanical Engineering, University of Ljubljana, Slovenia, which broadened his knowledge with additional academic opportunities. Within the framework of the above-mentioned stay at this faculty, he also focused on future scientific cooperation with this university in the field of forming under the guidance of prof. Pepelnjak. He extended his previous knowledge in the field of simulation of forming processes by the possibilities of using Neural Network and Random Forest methods, which contributed to a new insight into new modern research techniques and methodologies. His further experience from his stay at the University of Ljubljana Mr. Ing. Vilkovský can be read by clicking on the link below.   

ERASMUS scholarship


RoadShow Sumitomo DEMAG 

On 21.05.2024 company Sumitomo DEMAG representatives visited the Institute of Technological and Materials Engineering at the Faculty of Mechanical Engineering of TUKE. This company presented cutting-edge solutions in the field of plastic injection moulding technology, including a real demonstration on an injection moulding machine. The presentation was intended for employees of the Institute of Technological and Materials Engineering, as well as for students and representatives of various companies from KE and the surrounding area. With her expertise in the field of plastic injection moulding, she pointed out the latest trends, tools as well as functions and control panels showing the entire injection moulding process. One of the many features was an introduction to the so-called activeMeltControl function, which adapts the injection moulding process to changes in material (including regranulate), automatic pressure adjustment, or correction of moulding weight fluctuations. 

 

photos


Visit of Volvo Cars 

On 14.02.2024 Volvo Cars visited the Institute of Technological and Materials Engineering at the Faculty of Mechanical Engineering, TUKE. They were interested in study programs oriented on the issue of automotive production, scientific and research activities and possibilities of further cooperation. There was a discussion about the possibility of applying our graduates within the company. A number of study programmes of our faculty offer a wide range of graduates who can find employment in the newly created company in Valaliky Industrial park. In the coming period, representatives of Volvo Cars will visit the laboratories and workplaces of the Faculty of Mechanical Engineering.   

photo from the visit: Volvo


International Scientific Conference PRO-TECH-MA 2023 and Košice Innovation and Technology Summit KSIT 2023 

An international scientific conference was held in Herľany on 06-08.09.2023.   

photo from the conference: PRO-TECH-MA 2023


Visit to RF Elements company 

On 27.06.2023 an excursion was held for the students of the PPSV Ing. studies in the company RF Elements in their development and production centre at the city of Humenne.  

photo from the excursion: RF elements


CEEPUS Summer School 2021

As part of the CEEPUS scholarship program, KTMaPPV students completed a study stay at Politechnika Svietokrzyska in KIelce, Poland. As part of their two-week stay, they had the opportunity to take interesting lectures, visit the laser technology center, several laboratories, but also get to know the city and its surroundings in free time. As part of the summer school, they also visited the 25th year of the exhibition PLASTPOL

YOu can find more photos in photo gallery: letná škola CEEPUS 2021


       Revitalization of the KTMaPPV

During the summer months, the premises of the Department of Technology, Materials and Computer Aided Production on Mäsiarska street were renovated.

More photos you can find in the photo gallery: revitalizácia priestorov KTMaPPV


       PRO-TECH-MA 2020

An international scientific conference (venue of Rzeszów) was held on 21 October 2020. For more information, visit

https://protechma2020.prz.edu.pl/main-page

  


       Summer school CEEPUS

The students of the 2nd year of engineering studies of the PPSV study program completed a study stay at the University Politechnika Świętokrzyska in Kielce, Poland, within the CEEPUS scholarship program. During the two-week stay, they had the opportunity to attend interesting lectures, visit the laser technology center, but also get to know the city and its surroundings in their free time.   

         fotogaléria zo študijného pobytu


       PRO-TECH-MA 2019

An international scientific conference will take place in Herľany from 15 to 17 September 2019. All interested parties from Slovakia and abroad are invited. More information can be found at:   

         https://www.sjf.tuke.sk/kstam/protechma/


       Open Door Day 2019

        Fotogaléria deň otvorených dverí

On March 20, 2019, an event entitled ,,Open Day" was held in the University Library of the Technical University in Košice, which was attended by the general scientific and lay public as well as students and teachers of secondary schools.  As part of the Open Day event, employees of the technologies and materials informed about the possibilities of studying the Bachelors study program Technology, Management nad Innovation of Mechanical Engineering as well as about the knowledge that students can acquire and then apply in practice after studying other study programs at KSTaM. 


newex HORIZON 2020 - NEWEX project

                    Fotogaléria

On February 25-26, 2019, a management meeting and workshop was held at KSTaM within the international project NEWEX entitled „Research and development of a new generation of machines for processing composite and nanocomposite materials“, where the design and production of a new innovative extruder is concerned. The implementation of this project supports real cooperation between industry and education, which is of key importance for the European research development strategy.   


Snímka1

STEEL Park

Kreatívna fabrika
At our department under the leadership of prof. Ing. Emila Spišáka, CSc. and Ing. Juraja Hudáka, CSc. as well as the other educators, employees and students and the guarantor of the project U.S. Steel Košice was gradually prepared and realized one of the exhibits - the production of a toy car from sheet steel.  


 

sutaz icon

 

Competition

Fotogaléria

On March 19, 2015, a competition of FME TU students in CNC machine programming took place. It was prepared by the Department of Computer Aided Technologies and the Department of Mechanical Engineering Technologies and Materials under the auspices of the Dean of the Faculty of Mechanical Engineering Dr.h.c. mult. prof. Ing. Františka TREBUŇU, CSc.


7 512

 

Conference

 

On 7 and 9 October 2015, the international scientific conference Pro-tech-ma 2015 and Surface Engineering 2015 took place, organized by the Department of Mechanical Engineering Technologies and Materials in cooperation with the universities of the Rzeszow University of Technology and Polish University of Technology. The conference took place at the Hotel Hubert in Gerlachov in the High Tatras. 

EUR-ACE European Accreditation of Engineering Programmes

With EUR-ACE accreditation, the university receives the EUR-ACE label, which allows it to be among the leading European universities and colleges that have already received this label. It gives students the assurance that by completing a EUR-ACE accredited degree, they will meet the most exacting criteria set for graduates in European business practice. The EUR-ACE label guarantees that the holder meets demanding criteria, not only in terms of organisation but also in terms of the content and outcomes of the study programme.

 

EUR ACE Bachelor   EUR ACE Master

Calendar

No event in the calendar
May 2025
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Welding school

 

welding school

 

cert1 001

 tuke mais mail telefon stravovanie kniznica zamestnanci

"Ideas alone have little worth. The value of innovation lies in its practical implementation"

 

Werner von Siemens (in letter to his brother Carl, 1865)

katedra mapa

Mäsiarska 74
040 01 Košice - Old town
Slovak Republic

Contact

Department of Technology, Materials and Computer-Aided Technologies
Institute of Technology and Materials Engineering
Faculty of Mechanical Engineering
Technical University of Košice

 

Head of the department and director of the institute: prof. Ing. Emil Spišák, CSc.
phone: 055/602 3502
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

Secretariat: Ing. Eva Krupárová
phone: 055/602 3502
e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

https://www.facebook.com/KatPPT

 

budova