Domov
tuke logo SjF mais mail2 telefon stravovanie uk

Cena za Tematickú výstavu EMA 2016 Medzinárodného strojárskeho veľtrhu 2016

 

Naše dielo získalo významné ocenenie - Cenu za tematickú výstavu EMA na medzinárodnom strojárskom veľtrhu v Nitre 2016: Inšpekčný potrubný robot (Za špičkové riešenie lokomócie robota  v potrubiach rôzneho druhu.)

 

robohad

 

Inšpekčný potrubný robot je zariadenie určené pre inšpekciu potrubia obdĺžnikového a kruhového prierezu. Pozostáva z jedenástich identických článkov, pričom jednotlivé články sú medzi sebou prepojené pomocou rotačného segmentu a pevného segmentu. Jednotlivé články robota vykonávajú rotačný pohyb, ktorý je tvorený polohovým servomechanizmom. Pohyb robota je vykonávaný postupným rotačným pohybom jednotlivých článkov robota, pričom k pohybu sa využíva opretie jednotlivých článkov robota o steny potrubia.

Výhoda tohto vynálezu v porovnaní s bežnými inšpekčnými zariadeniami spočíva najmä v jeho flexibilite a adaptabilite k zmenám prostredia, v ktorom sa pohybuje. Kinematická konfigurácia a dĺžka robota mu umožňujú prechod aj takým potrubím, kde by ostatné zariadenia neboli použiteľné.

Zariadenie podľa navrhovaného riešenia možno použiť v prípade potreby monitorovania potrubia kruhového alebo obdĺžnikového prierezu. Pomocou 3D stereo kamery umiestnenej na prvom článku robota, môže robot nie len sledovať prechod potrubím, ale aj vytvárať mapu prostredia. Robot je taktiež vybavený teplotným senzorom a tak vie monitorovať teplotu a vlhkosť prostredia v potrubí. Inšpekčného potrubného robota je možné tiež použiť na transport materiálu potrubím.

Novinky

 • Workshop Balluff2016 14. 03. 2016

  BALLUFF, detekcia objektov, priemyselná identifikácia, meracie systémy,IO Link   Technická...

  Čítať ďalej...

 • Otvorenie laboratórií Ústavu automatizácie, robotiky a mechatroniky PK8 19. 12. 2015

  Medzi priority Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach dlhodobo patrí...

  Čítať ďalej...

 • Úspech nášho diela na MSV v Nitre - EMA2016 27. 05. 2016

  Cena za Tematickú výstavu EMA 2016 Medzinárodného strojárskeho veľtrhu 2016   Naše dielo získalo...

  Čítať ďalej...

Kontakt