Laboratória katedry

FOTOGALÉRIA
6 Služby

SLUŽBY

Zodp. osoba: doc. Ing. Lýdia Sobotová, PhD.
Umiestnenie: P. Komenského 5, budova PK5, suterén, miestnosť S02

V laboratóriu sa realizuje výskum a vývoj metodológie odberu, úpravy, prípravy a spracovania vzoriek zložiek životného prostredia a základných chemických analýz. Laboratórium bolo vybudované s cieľom oboznámiť študentov s miestom a úlohou experimentálnych metód pri riešení zložitých úloh a technických problémov inžinierskej praxe experimentálnym overovaním environmentálnych požiadaviek. Osobitne sa to týka experimentov pre pokročilé chemické analýzy, kvantitatívne a kvalitatívne analýzy, spektrometrické a spektrofotometrické analýzy a vývoj metodológie objektivizácie chemických faktorov ŽP, analýzy ich vplyvu na človeka v pracovnom a životnom prostredí a výskum neštandardných metód objektivizácie prvkov a zlúčenín v životnom prostredí s využitím emisného spektrometra s indukčne viazanou plazmou s možnosťou diagnostiky negatívnych faktorov v pracovnom prostredí strojárskych prevádzok.

Výsledky získané experimentálnymi meraniami sú potrebné napr. pre stanovenie predikcie množstva ťažkých kovov v pôdach, pri hodnotení eutrofizácie vôd, pri stanovaní prašnosti v pracovných prevádzkach a životnom prostredí. Hlavným cieľom laboratória je rozvíjať u študentov tvorivú činnosť, technické myslenie a napomôcť chápať a uvedomovať si technické súvislosti. Rozvíjať ich schopnosti voľby správnych metód a prostriedkov environmentálnych analýz ako aj schopnosti vytvárať relevantné závery z realizovaných experimentálnych analýz, vedúcich k vyriešeniu vedeckých a technických problémov.

PK5 S02

Zameranie laboratória

Laboratórium je zamerané predovšetkým na chemickú a environmentálnu analýzu vybraných materiálov a prostredí. Študenti si môžu prehĺbiť a overiť teoretické znalosti z predmetov ako sú napr. Chémia pre strojárov, Environmentálne inžinierstvo, Ekológia a ochrana životného prostredia, Meranie a monitorovanie faktorov životného prostredia. Pre overenie výsledkov získaných výpočtom použijú aj experimentálne merania.
Realizácia experimentálneho merania spočíva v návrhu analyzovaného objektu (tvorba výkresovej dokumentácie, voľba materiálu, ...), príprave prístrojového vybavenia a pod. Okrem iného musia študenti zvládnuť aj techniky merania a spracovania nameraných výsledkov. Názorným príkladom je určenie eutrofizácie vôd, odstreďovanie olejov z kontaminovaných technických vôd, určovanie ťažkých kovov v pôdach, analýza prachových častíc. Príklady sú determinované:
• stanovenie ťažkých kovov (Pb, As, ...) v pôdach,
• stanovovanie množstva KTJ baktérií, siníc, patogénnych prvkov, eutrofizácia vody,
• stanovenie charakteristík chémie vody,
• meranie kvantitatívnych charakteristík výskytu nežiaducich látok vo vode,
• meranie priľnavosti organických flotátov na zberných zariadeniach,
• stanovenie spôsobov nakladania s organickým flotátom,
• stanovenie vlhkosti materiálov,
• stanovenie nečistôt odmasťovaním pomocou ultrazvukového čistenia,
• stanovenie množstva, tvaru a veľkosti prachových častíc.

Ciele laboratória

• Získať poznatky o laboratórnych postupoch a operáciách pri chemickej analýze prvkov a zlúčenín.
• Odber, spracovanie environmentálnych vzoriek (pôdy, vody, sedimentov, ...) a ich kvalitatívna a kvantitatívna analýza.
• Oboznámiť študentov s miestom a úlohou experimentálnych metód pri riešení zložitých úloh a technických problémov inžinierskej praxe v súčinnosti s výpočtovým a numerickým modelovaním.
• Prehĺbiť teoretické znalosti a technické zručnosti študentov pri návrhu a realizácii samotného experimentálneho merania.
• Rozvíjať ich schopnosti voľby správnych metód a prostriedkov experimentálnej chemickej a environmentálnej analýzy a schopnosti vytvárať relevantné závery z realizovaných experimentálnych analýz, vedúcich k vyriešeniu vedeckých a technických problémov.

Prístrojové vybavenie laboratória

SHIMADZU ICPE-9000 – univerzálny emisný spektrometer.
Memmert UFP 500 – laboratórna sušiareň s príslušenstvom.
HACH LANGE DR 2800 – spektrometer.
ICPE-900 – plynový spektrometer.
MRC-SCEN 207 – centrifúga.
OHAUS AP 250DE/1126411416 – analytické váhy.
METTLER TOLEDO ML204 – analytické váhy.
MICRODUST – prístroj na meranie prašnosti v ovzduší.
UHP-20H – SKC Inc. – osobné odberové čerpadlo.
OLYMPUS BX51 – fluorescenčný mikroskop.
AC.01544-VOLT CRAFT pH – digitálny prístroj na meranie pH.
VARIAN 3400 – plynový chromatograf.
TOS-4030T – laboratórna horizontálna trepačka.
PS 04000A - NOTUS-POWERSONIC – ultrazvuková čistička s ohrevom.

Softvérové vybavenie laboratória

• DataTrac software
• CalCheck komunikátor

Back Späť na zoznam laboratórií

MAPA A GPS SÚRADNICE

48.731454973 N    21.245949268 E

Mapa SK 2023

Naša adresa

Park Komenského 5 (Areál Technickej univerzity)
Slovenská Republika

Marianna Brnová
Sekretariát katedry
Tel.č: +421 55 602 2925

Katedra v 3D pohľade

KPaEI 640x360

created by Ing. Tibor Dzuro, PhD.