titulna up

Exkurzia „Proces návrhu a výroby automobilov“

Strojnícka fakulta TUKE v spolupráci s praxou ponúka študentom možnosť oboznámiť sa s problematikou vývoja, konštrukcie a výroby automobilov priamo v centrách, kde sa automobily navrhujú a vyrábajú.

V dňoch 9. až 12.4.2019 sa 35 študentov z Katedry automobilovej výroby a študentov zapojených do projektu „Disk“ pod vedením 5 pedagógov Strojníckej fakulty zúčastnilo exkurzie do Kunovíc a Mladej Boleslavy v Českej republike. Hlavným cieľom bola návšteva automobilky ŠKODA Auto. Prvý deň sme navštívili závod Evektor Kunovice, ktorý sa okrem inžinieringu v oblasti automotive zaoberá aj vývojom a výrobou lietadiel. Okrem výroby malých „ultralightov“ sme mali možnosť obhliadnuť si dva lietajúce prototypy dopravného lietadla EV 55 Outback. Návštevu závodu sme ukončili prehliadkou leteckého múzea. Druhý deň sme navštívili vývojové centrum ŠKODA Auto v Mladej Boleslavi, kde sme si pozreli virtuálne štúdio a dynamickú skúšobňu. Súčasťou programu bola aj obhajoba študentského projektu „Návrh hliníkového disku automobilu“, kde 8 študentských tímov prezentovalo svoje trojmesačné snaženie v oblasti navrhovania automobilového disku. Po obede sme navštívili múzeum ŠKODA Auto a výrobný závod, kde sme si pozreli lisovňu, časť zvarovne a montážnu linku automobilov ŠKODA. Tretí deň sme strávili prehliadkou jednotlivých oddelení konštrukčnej kancelárie AUFEER Design Mladá Boleslav. Oboznámili sme sa s prácou na oddeleniach: konštrukcie karosérií a plastových dielov automobilu, konštrukcie lisovacieho náradia a projektovania zváracích liniek. Po obede program pokračoval prehliadkou vývojového centra firmy IDIADA CZ a.s. Oboznámili sme sa s oddelením konštrukcie nárazníkov, surfacingu a FEM výpočtov. Taktiež sme mohli vidieť nové testovacie a skúšobné centrum. Veľkou motiváciou pre študentov bolo, že v každej z firiem sa mohli stretnúť s našimi absolventmi, ktorým sa práve vďaka projektu „Disk“ podarilo nájsť si prácu v tomto zaujímavom odvetví strojárstva. Plní dojmov a motivácie sme sa v piatok v ranných hodinách šťastne vrátili do areálu našej univerzity.

visegrad fund logo blue 800px

Konferencia o Industry 4.0 v automobilovom priemysle

Informácie o grantovom projekte.