HISTÓRIA

Katedra výrobnej techniky nepatrila ku kmeňovým (inštitucionálne prvotným) katedrám SjF TU, vznikla postupnou transformáciou a reštrukturalizáciou kmeňových katedier, ktorá súvisela s historickým vývojom SjF TU (VŠT).

Korene KVT sa odvíjajú od Katedry obrábacích strojov (KOS), ktorá bola založená v roku 1954. Jej zakladateľom a prvým vedúcim bol prof. Dr. Ing. Jozef Ondra. Činnosť katedry zahajovali špičkoví konštruktéri výrobnej techniky z praxe a poprední pedagógovia z FS VUT Brno. Z TOS Kuřim externe vyučoval výrobné stroje prof. Ing. Gaston Liemert a zo Šmeralových závodov Brno externe prednášali konštruktéri Ing. M. Hála a doc. Ing. J. Kamelander, z VSS Košice externe prednášal Ing. J. Galgon. V roku 1958 bola KOS zrušená a výučba konštrukcie výrobnej techniky bola rozdelená na katedry profilované na technologické procesy obrábania a tvárnenia, tento stav trval až do roku 1973. V roku 1973 bola zriadená Katedra výrobných strojov a zariadení (KVSaZ), ktorá vznikla zlúčením konštrukčných oddelení Katedry technológie obrábania, Katedry strojárskej technológie a Ústavu tvárnenia a tvárniacich strojov. Vedením novej katedry bol poverený doc. Ing. Eugen Chaloupský, CSc., ktorý ju viedol až do roku 1986. Katedra sa rozvíjala a plnila svoj program aj v ďalšom období pod vedením prof. Ing. Milana Jenkuta, CSc. (1986-1990), doc. Ing. Kamila Madáča, CSc. (1990-1991), prof. Ing. Gejzu Dunaya, DrSc. (1991-1993), prof. Ing. Jozefa Lachváča, CSc. (1993-1996), doc. Ing. Petera Demeča, CSc. (1993-1998). V roku 1998 došlo k premenovaniu KVSaZ na Katedru výrobnej techniky (KVT), vedúcim katedry zostal doc. Ing. Peter Demeč, CSc. až do 31.08.2002 keď došlo k zlúčeniu KVT a KR do KVTaR. Vedúcim katedry KVTaR sa stal prof. Ing. Mikuláš Hajduk, PhD.

Z pohľadu podielu na budovaní a rozvoji KVSaZ, resp. KVT v období 1996-2002 bola jednou z profilujúcich katedier SjF TU. Ťažiskom jej práce v pedagogickej oblasti bolo zabezpečovanie druhého stupňa vysokoškolského štúdia v študijnom odbore Stroje a zariadenia pre strojársku výrobu a tretieho stupňa vysokoškolského štúdia vo vednom odbore Výrobné stroje a zariadenia. Absolventi štúdia sa uplatňovali v praxi ako konštruktéri, projektanti, resp. výpočtári výrobnej techniky. Výberom voliteľných predmetov sa podľa záujmu mohli študenti orientovať aj na problematiku dizajnu strojov. Pre prvý stupeň vysokoškolského štúdia katedra zabezpečovala predmety: Výrobná technika a Priemyselný dizajn. Od šk. r. 1994/1995 KVT rozšírila výučbu aj o študijný odbor Stroje a zariadenia pre chemický, potravinársky a spotrebný priemysel, zameranie Potravinárske stroje. KVT za svoje obdobie vychovala 1199 absolventov spomínaných študijných odboroch.

Vedeckovýskumná činnosť KVT bola zameraná na problematiku pracovnej presnosti obrábacích strojov, stavbu strojov pre liatie kovov pod tlakom a vstrekovacích lisov na plasty, využitie polymérbetónu a ďalších netradičných materiálov v konštrukcii strojov a zariadení, na problematiku hodnotenia technickej úrovne výrobných liniek, ako aj na tvorbu expertných systémov pre riešenie diagnostiky strojov a zariadení. Katedra úzko spolupracovala s viacerými domácimi i zahraničnými vysokoškolskými pracoviskami (STU SjF v Bratislave, ŽU SjF v Žiline, VUT FSI Brno, ČVUT FS Praha, Otto-von-Guericke Universität Magdeburg, UTC Compiegne, Politechnika Świetokrzyska Kielce) a s praxou.

Od 01.09.2014 Katedra výrobnej techniky začína písať novú históriu pod vedením prof. Ing. Petra Demeča, CSc., nakoľko došlo k opätovnému rozdeleniu katedier na Katedru výrobnej techniky a na Katedru robotiky.