Profil absolventa

absolventVšeobecná charakteristika
Absolvent študijného odboru Dopravné stroje a zariadenia je spôsobilý vykonávať činnosti v prevádzke a údržbe dopravných strojov a zariadení, realizovať projekčné a konštrukčné činnosti v odbore Dopravné stroje a zariadenia.

Teoretické poznatky a praktické schopnosti
Absolvent študijného odboru Dopravné stroje a zariadenia má vedomosti z oblasti teórie, konštruovania a stavby dopravných a manipulačných zariadení (napr. žeriavy. dopravníky, výťahy, manipulačné prostriedky) a z oblasti projektovania logistických (dopravných a manipulačných) systémov, napríklad riadenie a regulácia materiálových tokov, skladové hospodárstvo, systémové riešenie manipulácie s materiálom. Definovaním okrajových (pracovných) podmienok a rozborom vhodných metód riešenia úloh dopravy a manipulácie s materiálom je schopný tvoriť, realizovať a riadiť vysoko efektívne integrované logistické systémy s dopravnými strojmi a zariadeniami. Má prehĺbené vedomosti z teórie pevnosti, spoľahlivosti a životnosti konštrukcií s využitím aktuálnych počítačových projekčných systémov. V rámci štúdia je oboznámený s experimentálnymi metódami skúšania strojov. Je schopný samostatne navrhovať a konštruovať dopravné stroje a zariadenia s ohľadom na požiadavky ich funkčnosti, efektívnosti dimenzovania, spoľahlivosti a životnosti. Ovláda metódy konštruovania a skúšania dopravných strojov a manipulačných zariadení a zásady projektovania materiálových tokov s využitím moderných logistických princípov. Má znalosti zo zavádzania teórie spoľahlivosti do praktických aplikácií.

Žiadna udalosť nie je v kalendári
Apríl 2024

Katedra konštrukčného a dopravného inžinierstva
Letná č. 9,  042 00  Košice