------ Copyright © Matúš Živčák ------

Finalizačné úpravy povrchu>Anorganické kovové povlaky>>Žiarové striekanie>>>1,2,3,4

Žiarové striekanie___Ukážky žiarového striekania [35,36,37]

___.Metóda časticovej tvorby povlakov pomocou striekania. Povlaky dosahujú hrúbky nad 50 µm. Pri tvorbe povlaku sa využíva materiál vo forme prášku, drôtu. Tento materiál vstupuje do zariadenia, tam je natavovaný a urýchľovaný smerom k povrchu, ktorý je potrebné povlakovať. Materiál dopadá na povrch súčiastky v natavenom a/alebo v čiastočne natavenom stave, kde sa plošne rozstrekne, zdeformuje a následne tuhne. Vytvorí sa vrstva s charakteristickými vlastnosťami a štruktúrou. Prídavný materiál sa natavuje pomocou tepelnej energie, ktorej zdrojom je spaľovací proces alebo elektrická energia. Pomocou žiarového striekania je možné vytvárať povlaky z kovov a ich zliatin, z keramiky, pri ktorých nedochádza pod bodom tavenia k ich rozpadu [13, 6].

Rozdelenie žiarového striekania:

a) Žiarové striekanie plameňom.Ukážka striekania plameňom [35]
___.Metódy žiarového striekania. Žiarové striekanie plameňom je najstaršia metóda žiarového striekania. Pri vytváraní povlaku sa používa stlačený vzduch, kyslík s palivom (vodík, propán, acetylén). Ako prídavný materiál sa používajú prášky alebo drôty privádzané priamo do plameňa, ktorý horí prostredníctvom zmiešavania kyslíka s palivom. Prídavný materiál sa natavuje, častice zrýchľujú smerom k základnému povrchu. Nevýhodou je nízka dopadová rýchlosť prídavného materiálu a znížená teplota plameňa. Proces je určený pre nenáročné aplikácie [14, 6].
___.Žiarové striekanie plameňom sa používa v rôznych druhoch priemyslu napríklad poľnohospodárskom, pri prieskume ložísk ropy, v leteckom a opravárenskom priemysle a infraštruktúre [15]. Proces žiarového striekania plameňom je zobrazený na obr. 18.

1 2 3 4 Nasledujúca strana