------ Copyright © Matúš Živčák ------
Predúprava povrchov pre finalizáciou>Chemická predúprava povrchov>> Predúprava povrchu morením>>>1,2,3
Využitie kyselín používaných pri morení ocele:
- Kyselina sírová- používa sa ako moriaci kúpeľ, ktorý obsahuje 20 % H2SO4. Morenie prebieha až po fázu vyčerpania kyseliny. Ak klesne koncentrácia kyseliny pod 3 %, kyselina sa musí vymeniť. Pri výmene moriaceho kúpeľa vzniká nepravidelnosť rýchlosti morenia. Zvyšovaním teploty sa táto nevýhoda sčasti znižuje. Kyselina sírová sa dá použiť aj na kúpeľ s 10 % obsahom H2SO4 s neustálym dodávaním čerstvej kvapaliny.
- Kyselina soľná- použitím tejto kyseliny vzniká čistejší povrch s nižším rizikom premorenia a preto je využívaná pred náročnejšími povrchovými úpravami. Kyselina zaručuje požadovanú rýchlosť morenia. Je drahšia a vzniknuté pary sú zdraviu škodlivé a vytvárajú silnú koróziu. Maximálny obsah kyseliny v moriacom kúpeli je 5 %.
- Kyslina fosforečná- oproti predchádzajúcim kyselinám podstatne zmenšuje riziko premorenia povrchu. Dodávanie inhibítorov nie je potrebné. Vznikajú nerozpustné fosfidy ako vrstva na povrchu kovu. Táto vrstva sčasti chráni povrch pred koróziou a zabezpečuje lepšiu priľnavosť náterových hmôt. Nevýhoda je vysoká cena.
- Kyselina fluorovodíková- rozpúšťa kremičité piesky a moria na ňou liatiny [2].
b) Morenie medi a jej zliatin
___.Na odstraňovanie okovín medi a jej zliatin sa najčastejšie používa kyselina sírová so zvýšenou teplotou. Kyselina sírová rozpúšťa okoviny pomerne rýchlo, naopak základný kov rozpúšťa pomaly, preto je pre morenie medi najvýhodnejšia. Opaľovanie je progresívnou metódou eliminácie okovín z povrchu medi. Do koncentrovaného roztoku kyseliny sa na krátku dobu ponorí predmet. Vytvorený povrch je matný, lesklý a čistý [2].