------ Copyright © Matúš Živčák ------

Finalizačné úpravy povrchu>Anorganické nekovové povlaky>>Chromátovanie

Chromátovanie___Ukážka chromátovania

___.Patrí medzi chemické úpravy povrchu. Pri chromátovani vzniká ochranná vrstva, ktorá zlepšuje odolnosť kovov voči korózii. Pomocou chrómových zlúčenín vznikajú vylučované vrstvy. Povrchová úprava chromátovanim sa často používa ako predúprava pred nanášaním náterov. Vytvorená vrstva má pasivačnú schopnosť a radí sa medzi konverzné povlaky. Pri poškodení celistvosti pasivačného povlaku sa vytvára nová vrstva. Takúto ochrannú stabilitu vrstvy zabezpečuje šesťmocný chróm. Pri pasivácii sa využívajú kúpele kysličníka chrómového a chrómová vrstva sa tvorí striekaním alebo ponorením. Existujú dva druhy kúpeľov pre chromátovanie a to:

- kúpeľ „L“ s teplotou 20 – 25 °C a dĺžkou ponoru 20 – 25 sekúnd. Na vytvorenej vrstve prostredníctvom interferencie svetla je vidieť dúhové sfarbenie. Po chromátovani vzniká povrch s vyšších leskom.

- Kúpeľ „Z“ s teplotou 20 – 25 °C a dĺžkou ponoru 60 – 90 s. Vytvorená vrstva je olivovo zelená. Odolnosť vrstvy voči korózii je dva krát nižšia ako vrstva vytvorená kúpeľom „L“.

___.Dôležitou súčasťou chromátovania je oplach, pre odstránenie zvyškov zlúčenín, ktoré sú zdravotne závadné a preto dnes je chromátovanie obmedzované [3].